Únava je stav, který můžeme charakterizovat jako pocit vyčerpání a ztráty energie. V posledních desetiletích trpí pocitem dlouhotrvající únavy čím dál více lidí. U mnohých je původcem únavy větší fyzické či psychické vypětí, stres, úzkostné stavy, deprese, nedostatek spánku, snížená imunita či chronická infekce, u žen může únavu způsobit kolísání hladiny hormonů. Únava bývá spojena s nemocemi srdce, poruchami štítné žlázy či cukrovkou, mohou ji zavinit i některé léky. Silná a nevysvětlitelná únava, která ani po odpočinku nemizí a projevuje se delší dobu, se nazývá chronický únavový syndrom.
K únavě může vést i špatně sestavený jídelníček. Má-li náš organismus nedostatek vitaminů a minerálních a dalších látek, trpíme nedostatkem vitality, jsme unavení, nemáme dostatek životní energie a ztrácíme radost ze života. Naopak správný výběr potravin zajišťuje optimální výživu pro mozek a naši vitalitu.
Příčinou únavy a špatné koncentrace není jen nekvalitní strava. Měli bychom dbát na to, v jakých intervalech stravu konzumujeme. Pokud jídla vynecháváme, vede to zákonitě k únavě. Jíst bychom měli po dvou až třech hodinách, delší časový odstup, až pět hodin, je pro organismus velkou zátěží. Dlouhé přestávky mezi jídly způsobují pokles hladiny krevního cukru, což vyvolává únavu.
Omezte konzumaci tučných potravin a jídel, nepijte alkohol, v přiměřené míře pijte kávu a nápoje s kofeinem. Nezapomínejte na dostatečné množství zeleniny a ovoce, které vám dodá potřebnou energii. Výrazně omezte cukr a lehce stravitelné škroby, které se nacházejí ve sladkostech, trvanlivém pečivu, moučnících a podobně. Jsou rychle vstřebávány a vedou k náhlému zvýšení hladiny energie, neboť se vzápětí dostávají do krevního oběhu. Tím se vyplaví inzulin, což vede k rychlému poklesu hladiny cukru, a tudíž k jeho nedostatku, se kterým je spojená únava a snížená pozornost.
(žuk)

RADA SPIRITU
Před spaním nejezte tučné, syté a těžko stravitelné pokrmy, žaludek musí potravu zpracovávat, takže spánek nebude kvalitní a může to mít za následek únavu.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473246
DnesDnes135
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden3661
Tento měsícTento měsíc4876

Partnerské weby

apartman banner