Játra jsou jedinečná svojí regenerační schopností, plnohodnotně svoji funkci dokáže plnit i pouhá pětina jater. Navíc mají játra schopnost po částečném odstranění znovu dorůst do své původní velikosti. Základní funkcí je detoxikace cizorodých látek pomocí specializovaných buněčných struktur v jaterních buňkách. Další důležitou funkcí je střádací úloha jater. Skladuje se zde cukr glukóza ve formě glykogenu, aby mohla být v případě hladovění použita jako první rezervní látka, než se začnou štěpit tuky. Detoxikační funkce jater je však nezastupitelná. Odbourávají se zde všechny cizorodé látky, které do organismu jsou vpraveny jakýmkoli způsobem, tedy léky, alkohol, drogy, jedy. Jaterní selhání je tedy stav, kdy játra nejsou schopna plnit svoje funkce a dochází tak k narušení životních funkcí celého organismu v důsledku působení škodlivých látek na rozličné orgány.
Akutní selhání bývá způsobeno těžce probíhajícím zánětem jater, hepatitidou, otravou látkami toxickými pro játra, závažnými poruchami krevního oběhu (srdeční selhávání), rozsáhlým nádorovým poškozením nebo závažným ztukovatěním jater.
Léčba jaterního selhání je komplexní a individuální. Je nutné zajistit dostatečný energetický přísun se správně zvoleným poměrem živin a vitaminů, musí se upravit i příjem tekutin a acidobazická rovnováha. Je nutné nepít alkohol, protože chronický alkoholismus vede k cirhóze. Jako prevence se doporučuje nechat se očkovat proti hepatitidě typu B, nechat si kontrolovat jaterní testy při používání některých léků, nenadužívat léky obsahující paracetanol (Paralen), opatrně pracovat s toxickými látkami, při cestách do exotických zemí dávat pozor na stravu a pití (paraziti) a sbírat jen houby, které dobře známe. Rovněž některé druhy čajů mají na játra devastující účinek. Jsou ale i příčiny jaterního selhání, které prevencí neovlivníme, ale opět můžeme urychlit, aby se na ně přišlo, pokud nebudeme ignorovat příznaky. K těmto příčinám patří ucpání portální žíly krevní sraženinou, vrozené malformace žíly, játra napadená nádorem, některé typy leukémií, ucpání jaterních žil krevními sraženinami.
(zla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698774
DnesDnes102
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2292
Tento měsícTento měsíc13608

Partnerské weby

apartman banner