„Tyrolský lid musel v 16. a 17. století odvést hroznou daň čarodějnickému poblouznění,“ uvádí znalec čarodějnických procesů, historik Bedřich Šindelář, ve svém Honu na čarodějnice. A nejen tyrolský lid, ale na celém území dnešního Německa si před inkvizitory nemohl být jistý vůbec nikdo. Počet obětí ve zmiňované době roste hlavně kvůli ostrému konfliktu reformace a nastupující protireformace. Boj mezi oběma náboženskými tábory dosáhne nevídaných rozměrů a životem za něj zaplatí celá řada nevinných lidí.
Jeptišky doznají cokoli
Ve městě Quedlinburg (dnešní spolková země Sasko-Anhaltsko) sídlí v 16. století ženský klášter. Jeptišky tu žijí klidným a spokojeným životem – než tvrdě zasáhne ďábel ! Tedy ďábel… Spíše jde o poreformační fanatiky, kteří se chtějí s katolictvím vypořádat jednou provždy a za oběť si vyberou nevinné řádové sestry. Čarodějnické procesy jsou v quedlinburgském kláštere rozpoutány roku 1569, krátce po vítězství luterské reformace. Obviněné řeholnice vyšetřovatelé podrobí tvrdému nátlaku a ty méně „rozumné“ pak i tortuře. Na mučidlech, kvůli nesnesitelné bolesti prstů drcených v palečnicích či pálení ohněm na nejcitlivějších místech, ubohé ženy doznají cokoliv. Následujícího roku je v Quedlinburgu upáleno 60 osob. Tím však teror nekončí. Procesy se znovu rozběhnou roku 1574, kdy protestantští inkvizitoři usvědčí a upálí dalších 40 zdejších čarodějnic a čarodějů. Nejhorší bilanci pak přináší třetí vlna procesů roku 1589, kdy je zde v jediném dni upáleno 133 čarodějnic.
Vyřizování účtů
Případ v Quedlinburgu, kdy jde v čarodějnických procesech především o „vyřizování účtů“ mezi katolíky a protestanty, není na území Německa zdaleka ojedinělý. „Hrůza procesů dopadá i na Darmstadt. Zdejší popravy jsou mimořádně drsné,“ čteme v dobových pramenech. V roce 1582 je ve městě z čarodějnictví obžalováno celkem 10 osob. Děsivá muka inkviziční tortury však tentokrát prodělají i děti – 13letá dívka a 17letý chlapec. Oba skončí na hranici.
(vlab)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698774
DnesDnes102
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2292
Tento měsícTento měsíc13608

Partnerské weby

apartman banner