Další složkou HADE terapie je terapie pohybová. Co nám o ní Petr Matuszek řekl?
„Pohybová terapie není v našem případě prioritní formou výcviku, ale je nezastupitelná pro vlastní aktivaci klienta. Zároveň slouží jako propojující článek mezi jednotlivými formami hlavní terapeutické práce. Vychází především z přístupu německé terapeutky Susanne Bartowitz a její metody vnitřního vhledu, prožitku a osobního ztotožnění se se souvisejícími průvodními znaky každého pohybu.
Samotné cvičební postupy vycházejí jak z oblasti relaxačních programů a terapeutických postupů racionální medicíny, tak z principů Movement Therapy a asijských pohybových tradic (tai chi, jóga ad.). V rámci konkrétních pohybových vzorců se pracuje s tempem, periodizací či naopak separací určité části pohybu podle individuálních potřeb klientů. Vedení je vždy cíleně směřováno k hledání primární individuality v rámci skupinové práce, není direktivní.
Cviky jsou orientovány jednak k celkové tělesné i energetické harmonizaci, k prokrvení končetin a k celkové tělesné (tedy dechové, pulsační apod.) i energetické aktivaci. Jsou využívány především na začátku skupinových lekcí a jako uvolňující most mezi jednotlivými formami vlastního soustředěného terapeutického výcviku. Dále pak cviky pomáhají řešit konkrétní tělesné i energetické problémy - obecné i aktuální.
Cviky jsou rozděleny do třech cílových oblastí.
Aktivační (využívají se především na začátku výcviku): konkrétní cviky sloužící k aktivaci tělesné i duševní podstaty těla vycházejí nejen ze samotného „rozpohybování se“ a rozproudění krve, ale vedou i k vědomému procítění vlastního procesu aktivace, k uvědomění si propojitelnosti vlastních pohybů se všemi funkcemi organismu apod.
Energetické (např. pozice „sudu“, pozice „sloupu“ či stav „zakořeněného stromu“): jejich podstatou je procítit pohyb jako součást tělesné energetické jednoty, vnímat harmonii pohybu s vlastní tepovou frekvencí, cítit životodárnost krevního oběhu a celkovou měnící se energetickou podstatu těla.
Relaxační (často jsou využívány na konci terapeutického výcviku): vycházejí především z pohybové podstaty dechové fyzioterapie. Někdy jsou v rámci aktuální potřeby využívány i postupy pasivní tělesné manipulace (uvolnění šíje, kloubních systémů apod.).“
(cul)
Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 777 949 210

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474956
DnesDnes123
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1297
Tento měsícTento měsíc6586

Partnerské weby

apartman banner