Letní měsíce kromě příjemných dovolenkových zážitků a prázdninových dobrodružství přinášejí i nečekané zdravotní problémy. Které nejčastější to jsou?

Nemoci z horka

Příliš dlouhý pobyt na sluníčku bez pokrývky hlavy, vhodného oblečení a dostatečného pitného režimu může přivodit nemoci z horka. Úpal vzniká z horkého vzduchu a v podstatě jde o nahromadění tepla v těle. Nejčastěji k němu dochází v uzavřených prostorách, kde není zajištěno dostatečné větrání. Nebezpečná může být v takovém případě i cesta městskou hromadnou dopravou, v přehřátém autě nebo nepřiměřená fyzická námaha. Při úpalu je důležité tělo ochlazovat, studený zábal přikládat na celé tělo, přemístit se do stínu. Také úžeh se může přihlásit silnými bolestmi hlavy, závratí, pocením, zvracením, zmateností, v horším případě vést až k ztrátě vědomí. I tady jde o přehřátý organismus, kdy je nutné opatrně zchlazovat tělo, přikládat studené obklady, podávat po malých doušcích tekutiny.

Rozhozené trávení

Nejčastěji se v létě lidé nakazí nedostatečně tepelně upravenými potravinami nebo takovými, které byly špatně skladovány. Jestliže není jídlo uchováno v chladnu, rychle se v horku kazí a organismus na něj může velmi citlivě reagovat. Křeče v břiše, průjem, zvracení, pobolívání břicha, to jsou nejčastější trávicí obtíže. Na zklidnění je nejlepší dieta - hořký čaj a starší pečivo. Proti křečím v zažívacím traktu doporučují lidoví léčitelé heřmánkový čaj. Za skvělý protibakteriální lék na rozbouřená střeva považují borůvky, nejlépe v sušeném stavu.

Pozor na klíšťata

Pokud trávíte volné dny v přírodě, na zahrádce, všude číhají klíšťata. Jestliže nejste očkovaní proti klíšťové encefalitidě, je třeba se chránit vhodným oblečením a repelenty. Ty dokáží klíště odpudit a některé dokonce zahubit. Záleží na tom, zda obsahují pouze repelentní, odpuzující látku či látku hubící. Je však třeba se postříkat důkladně, a to jak obnažené části těla, tak oděv. Klíště může způsobit onemocnění se závažným průběhem i následky. Vždy je zapotřebí po příchodu domů prohlédnout tělo, zda na něm není přisáté klíště. Pokud ano, opatrně ho kývavým pohybem pinzety odstraňte a postižené místo důkladně vydezinfikujte.

Intimní problémy

Vaginální mykóza v létě potrápí mnoho žen. Svědění a výtok způsobují kvasinky, kterým se nejlépe daří v horku a vlhku. Nejčastěji se objeví po vykoupání v řece, rybníce, bazénu s vodou ošetřenou chlórem. Jednou z častých příčin je i nesprávná hygiena. Nadměrné mytí intimních partií, používání parfémovaných mýdel mohou přispět k rozvoji choroby. K intimní hygieně je vhodné používat speciální přípravky. K obnově přirozeného poševního prostředí lze preventivně aplikovat speciální gely, kvasinkám zabrání vhodné vzdušné oblečení z přírodních materiálů. V jídelníčku se doporučuje vynechat sladkosti.

Štípnutí hmyzem

V lepším případě je nepříjemné, v horším dokonce životu nebezpečné. Na včelí či vosí bodnutí je alergických pětadvacet procent lidí. Alergická reakce se může projevit nevolností, zvracením, poklesem tlaku, ztíženým dýcháním, ale také vést až k celkovému kolapsu. Žihadlo je třeba z rány co nejrychleji a opatrně vyndat proti směru vpichu a na postižené místo přiložit čerstvě rozkrájenou cibuli, která zabrání otoku a zánětu. V létě by měli alergici nosit patřičné léky neustále s sebou k akutnímu užití, vyhýbat se místům se zvýšeným výskytem včel a vos.

Když slunce připaluje

Dovolenou může pokazit spálená pokožka od slunce. Z přírodní lékárny lze doporučit bílý jogurt, smetanu či tvaroh, kterými se potírá postižené místo. Odeberou horkost a zklidní pokožku. Na spáleniny můžete zkusit odvar z černého čaje nebo rozkrojené rajské jablíčko. Příjemné uvolnění přinese také sprcha.
(pru)

RADA SPIRITU
I v horkých letních dnech se může přihlásit rýma, bolesti v krku, nachlazení. Zkušené bylinářky doporučují pít zázvorový čaj. Výborným pomocníkem proti nachlazení je nastrouhaný křen s medem. V boji proti virům pomáhá čerstvá citronová šťáva s medem a silný slepičí vývar.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472269
DnesDnes293
VčeraVčera563
Tento týdenTento týden2684
Tento měsícTento měsíc3899

Partnerské weby

apartman banner