Akutní infarkt myokardu je jednou z akutních forem ischemické choroby srdeční. Infarkt myokardu rozdělujeme podle postižení stěny srdeční. Více případů infarktu se podle statistik vyskytuje u mužů. Dalším faktorem je věk nad 50 let, ale stále častěji můžeme infarkt myokardu zaznamenat i u mladého člověka od 25ti let, který je vystavován častému stresu a nesprávné životosprávě. Rizikové faktory můžeme rozdělit na ovlivnitelné a neovlivnitelné.
Mezi neovlivnitelné faktory patří věk, pohlaví a rodinné dispozice. Ovlivnit ale můžeme svůj životní styl. Mezi hlavní ovlivnitelné faktory řadíme obezitu, kouření, stres a sedavý způsob života. Tyto faktory spolu velmi úzce souvisejí a dávají za vznik procesům, které mohou způsobit infarkt myokardu.
U 90 % lidí trpících obezitou je zvýšená hladina cholesterolu, která způsobuje zužování cév. S obezitou úzce souvisí i vysoký tlak, který patří mezi další rizikové faktory. Málo sportovní aktivity také ovlivňuje celkové procesy v našem těle. Je nutné se vyhýbat stresovým situacím a celkové stresové zátěži, při které dochází k vyplavování hormonu adrenalinu. Ten má celou řadu účinků, ale také způsobuje křečové stahy (spasmy), kterými se může ze stěny uvolnit nahromaděný tuk a jinou cévu ucpat, nebo může sám tento stah způsobit AIM. Jako další rizikové faktory je možné uvést prodělaná nebo stávající onemocnění jako je cukrovka, angína pectoris.
Doporučuje se ihned přestat kouřit, omezit živočišné tuky a zvýšit podíl ovoce a zeleniny ve stravě. Denní užívání léků obsahujících kyselinu acetylsalicylovou (Aspirin, Anopyrin, Acylpyrin) nezabrání vzniku infarktu myokardu a vždy se o jejich užívání poraďte s lékařem. Postiženou osobu usaďte do polosedu, uvolněte jí stahující oblečení z oblasti krku a nedovolte této osobě přílišný pohyb, jelikož každá aktivita vyžaduje zvýšení spotřeby kyslíku. Vždy volejte okamžitě lékařskou službu!
(mz)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2585192
DnesDnes833
VčeraVčera886
Tento týdenTento týden4085
Tento měsícTento měsíc15556

Partnerské weby

apartman banner