Loupání v kostech, bolavé klouby a svaly, to jsou obtíže připisované revmatismu, který se používá k označení celé řady chorobných stavů, zejména revmatoidní artritidy a Bechtěrevovy nemoci. Revmatická onemocnění postihují pohybový aparát (klouby, kosti, páteř, ale i svaly, vazy, šlachové úpony), ale mohou postihnout i některé jiné orgány. Příčiny vzniku revmatismu nejsou zcela známé, ale je jisté, že na nemoci se podílí narušený imunitní systém, dědičná dispozice, zánětlivá onemocnění kloubů a metabolické poruchy. Bolest, otok a ztuhlost kloubů mohou postihnout kohokoli, a to nejen dospělé, revmatické onemocnění má dokonce jedno dítě z tisíce.
Revmatismus se vyskytuje třikrát častěji u žen než u mužů, nemoc propuká většinou mezi třicátým a padesátým rokem života. V průběhu deseti let od začátku onemocnění více než polovina pacientů není schopna vykonávat svoji práci na úplný úvazek, mnozí nemocní tak končí v invalidním důchodu.
Při revmatickém onemocnění je doporučeno:
+ Snížit množství arachidonových kyselin, které podporují bolest a zánět. Potraviny obsahující nenasycenou mastnou kyselinu arachidonovou jsou vnitřnosti (játra, srdce, drůbeží droby), hovězí maso, tučné vepřové maso, vejce (zejména žloutek) a tučné mléčné výrobky. Snížení velmi lehce dosáhnete vegetariánskou stravou, ale pokud jste milovníci masa a nechcete se této potraviny vzdát, zařaďte maso do jídelníčku jen dvakrát až třikrát týdně po malých porcích.
+ Jídlo připravované při vysokých teplotách jako smažené a grilované pokrmy podněcuje zánět a může zvyšovat bolest.
+ Rybí tuk je na revmatismus vhodný, působí léčivě, ale jiné tuky nikoli. Naopak nejhoršími nepřáteli jsou tuky obsažené v tučném vepřovém mase, uzeninách a uzeném masu.
+ Revmatické bolesti se mohou zmírnit, pokud snížíte množství přijímané soli ve stravě a nebudete konzumovat slané pokrmy jako uzené maso, slanečky, zavináče, slaninu, hotové omáčky, instantní polévky, polotovary, chipsy, tyčinky a další solené pochoutky, jídla rychlého občerstvení.
(žuk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473236
DnesDnes125
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden3651
Tento měsícTento měsíc4866

Partnerské weby

apartman banner