Už tři tisíce let vyhledávají lidé na celém světě léčitele, aby je zbavili ať již fyzické nebo duševní nemoci pomocí nejrůznějších nefyzikálních metod. Léčitelé pak tvrdí, že usilovnou koncentrací na svého pacienta mohou zmírnit jeho bolest, nemoc nebo únavu během několika minut a přimějí tak tělo k tomu, aby se vyléčilo samo. Například jsou schopni docílit rychlého ústupu otoků či infekce nebo rychlého hojení ran, čímž se doba léčení značně zkracuje. Ačkoli se nejedná o žádné zázraky, mnozí léčitelé věří, že jejich léčitelské schopnosti v nich vyvolává určitá "duchovní moc". Tím často u pacientů dochází k rozvoji spirituality, což jejich léčbu ještě více zefektivní a zrychlí. Přesto víra v léčitele a jeho postup není vždy nezbytná, jak podle některých zpráv ukazují případy dětí i pacientů, kteří byli při léčbě v bezvědomí, právě tak jako zvířata nebo rostliny reagující na léčbu pozitivně. Pozorováním růstu kultur se dokonce prokázal kladný efekt léčitelů na kvasinky a bakterie.
Koncem osmdesátých let 20. století dva profesoři fyziologie univerzity v Londýně, dr. David Hodges a dr. Tony Scofield, provedli kontrolované pokusy s léčitelstvím. Vědecky tehdy prověřovali léčebné schopnosti léčitele, který tvrdil, že může libovolný "nemocný" organismus, třeba semena řeřichy, jejichž klíčivost byla narušena namočením ve slané vodě přes noc, znovu "vyléčit". Léčitel vzal polovinu semen do rukou a koncentroval na ně po několik minut svou energii. Léčená i neléčená semena byla položena na vlhký filtrační papír a ponechána takto téměř týden v laboratoři. Několika testy se pak jednoznačně ověřilo, že léčená semena rostla prokazatelně rychleji než ta, kterých se léčitel nedotkl. Z toho vědci usoudili, že léčitel měl schopnost přenosu léčebné energie, která pak umožnila poškozeným semenům překonat defekt a růst téměř normálně.
Někteří lékařští odborníci však stále odmítají práci léčitelů a tvrdí, že nevysvětlitelné léčebné úspěchy lze přičíst "spontánní remisi", při které se tělo skutečně vyléčí samo, nebo autosugesci, při níž dojde k vyléčení autohypnózou. Jiní experti zase tvrdí, že se léčitelství podobá parapsychologii, při které hrají významnou úlohu jasnozřivost a telepatie. V některých případech se má za to, že léčitelé upadají do tranzu podobného tranzu médií. Tehdy do nich vstupují duchové mrtvých, kteří provedou léčbu za ně. Kromě toho jsou popsány i případy úspěšného léčení na dálku, při němž léčitelé zjevně vysílají své síly i ze vzdálených míst od léčené osoby. Jiní používají pro změnu léčení terapeutickým dotykem, při němž jsou léčebné síly aktivovány rukama. Někdy se také provádí léčení rukama, aniž dojde k fyzickému dotyku postižených oblastí.
Duchovní léčitelství, mnohem starší než klasické lékařství, je i dnes stále hojně provozované po celém světě. Přestože pro fenomén léčitelství neexistuje žádný vědecký podklad, mnoho vědců se domnívá, že víra a důvěra patří k důležitým součástem uzdravení.
PAVEL KOVÁŘ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473249
DnesDnes138
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden3664
Tento měsícTento měsíc4879

Partnerské weby

apartman banner