Ti z nás, kteří pamatují strašlivou leteckou havárii z roku 1973, stále pociťují mrazení v zádech, když o ní čtou. Dne 19. února 1973 letoun TU 154 na pravidelné lince z Moskvy do Prahy dostává povolení k přistání na pražském ruzyňském letišti. Krátce před přistáním se stroj nakloní přídí k zemi a narazí do ní. Dojde k devastaci křídla, podvozků, navíc vypukne požár. Výsledek? 66 mrtvých, přežije pouze 25 cestujících a 9 členů posádky. O havárii se nesmělo mluvit, neměl se totiž kompromitovat stroj sovětské výroby. Přeživší pasažéři si stěžovali na špatnou komunikaci s úřady a institucemi, ale nebylo jim to nic platné. Tehdy se čile spekulovalo, že v letadle byla bomba, ale skutečnost byla jiná. Letadlo TU 154 mělo chybně naprogramován horizontální stabilizátor. Právě chybné nastavení způsobilo při přistávacím manévru děsivou tragédii. Zahynulo i 17 občanů tehdejšího Československa.
Podívejme se ale i na jisté tajemné souvislosti. Například jednoho z ruských pasažérů, který při tragédii zahynul, předem varovala kartářka. Neposlechl a zemřel. Zvláštní je i vize jednoho z členů posádky. Asi týden před katastrofou se mu zdálo, jak sedí na křídlech velkého anděla a snáší se k zemi. Když anděl dosedl na louku, zjistil, že tu roste jen černá tráva a bodláčí. Pak se probudil, sen zmizel.
Jen o vlásek smrti tehdy unikla i zpěvačka Eva Pilarová. Měla cestovat právě tímto spojem, ale nakonec letěla jen její kapela. Výteční muzikanti a kamarádi zahynuli. V únoru letošního roku uplynulo již 40 let od tohoto leteckého neštěstí. Lidé ale nezapomněli...
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472450
DnesDnes474
VčeraVčera563
Tento týdenTento týden2865
Tento měsícTento měsíc4080

Partnerské weby

apartman banner