Ve středních Čechách (na Kladensku) se nachází Kožova hora. Kožova hora má kromě neobvyklého jména i zajímavou historii. Podle legendy byla stvořena z milosti pohanských bohů. Sami chtěli na jejím vrcholku sídlit, ale božský experiment se nějak nepovedl. Na kopci se místo bohů usídlili démoni. Naštěstí přišlo 17. století, období rekatolizace. Čeští stavové z něj nadšeni nebyli, ale právě díky „temnu“ se naše vlast může chlubit celou řadou barokních památek.
V červnu 1652 se pod vrchem setkal mladý malíř Jan Václav Berka s podivným přízrakem. Údajně se jednalo o Pannu Marii s Ježíškem, ale kdo ví. Bohorodička mu ukázala správnou cestu z lesa, zjevila se přímo na cestě, za hodně podivných okolností. Některé z nich si připomeňme: Panna Maria stojí v pronikavém měsíčním svitu, jenže úplněk nebyl. Nejednalo se spíše o výkonný reflektor? Ale odkud se vzal, v sedmnáctém století? Ježíšek v matčině náruči měl srážet tyto paprsky do jednoho bodu s pomocí křišťálové koule, držel ji v levé ruce a prý se ozývalo zvláštní zvonění. Madona pro změnu manipulovala s černou kostkou, kterou držela v ruce pravé. Možná byla z obsidianu, kamene Aztéků. Když se zjevení ukázalo na cestě, malířův drahokam v prstenu začal samovolně světélkovat. I konec příběhu je úchvatný. Jan Václav Berka uslyší Mariin hlas, je podivný, jednotvárný, připomíná mu hodiny. Maria během proslovu vůbec nehýbá rty, ani svaly v obličeji. Zjevení zmizí a muž po chvíli nalézá studánku s léčivou vodou.
Položme si na závěr trochu rouhavou otázku: Setkal se v červnu roku 1652 mladý adept umění s nějakou holografickou projekcí, připomínající Matku Boží a Ježíška? Je to velmi pravděpodobné. Ale kdo a proč záhadné setkání zprostředkoval?
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2508349
DnesDnes117
VčeraVčera702
Tento týdenTento týden2188
Tento měsícTento měsíc117

Partnerské weby

apartman banner