Teslíny se jménem řadí k nejstarším obcím u nás. Jméno prý vzniklo od výrazu „teslit“, který znamenal tesat, tesla byla širočina - sekera. Z někdejší obce dnes zůstala jen maličká a půvabná osada. Najdeme ji v Brdských horách, na rozhraní středních a západních Čech, v nadmořské výšce 704 metrů. Kdysi zde stávala zvonička, později dřevěný klášter s kostelíkem. Samo založení zdejšího konventu bylo poněkud zvláštní. Podle pověsti v roce 1084 hledali benediktini vhodné místo pro „pobočku“ ostrovského kláštera u Davle. Bylo rozhodnuto kolonizovat území poblíž dnešních Padrťských rybníků v Brdech. Psalo se, že „…rozliční démonové zde zla páchají“. Později malému klášteru sám panovník Přemysl Otakar II. daroval několik okolních vsí a lesních pozemků. Dřevěný kostel vystavěli mniši podle pravidel tzv. posvátné geometrie za pomoci tajemného stavitele z Prahy. Svatostánek byl zasvěcen svatému Janu Křtiteli, mocnému ochránci před démony a zlými silami. Nejvhodnější lokalitu hledal osmičlenný tým, který se skládal ze čtyř laiků a čtyř duchovních. Magická osmička byla doplněna do posvátné devítky, šéfem týmu se stal ambiciózní opat z kláštera svatého Jana v Ostrově. Opat nicméně se skupinou nepřijel, zůstal v domovském klášteře. S průzkumníky prý ale po celý čas udržoval kontakt pomocí modliteb a vizí. Používal snad techniky telepatie? Jen jednou se představenému zdál nepříjemný sen. V něm viděl hořící klášter na Teslínech a ďábla požírajícího vyděšené řeholníky. Sen se vyplnil, jen místo ďábla přišli husité. Obávaní kacíři klášter přepadli, vyplenili a zapálili.
V někdejší hospodě Na Chvalovech se prý scházeli čarodějové a kejklíři, znali různá kouzla a občas bavili náhodné hosty. Pod krčmou měla vést tajná úzká chodbička až do kláštera.
Klášter stával poblíž místa dodnes nazývaného „U kostelíka“, severně od dnešní osady. Malý potůček poblíž a romantické nádržky místu dodávaly velebný chrámový ráz. Ve třicátých letech minulého století tu lidé spatřili podivná zjevení v kutnách. Mezi starousedlíky se vyprávěly pověsti o hvízdajících hadech z Teslín. Zajímavé je, že tu před mnoha lety došlo k jedné zvláštní „hadí“ příhodě. Překvapeného útočníka vyděsily zmije, dal se na úprk. Hadi tak ochránili ženy, které v lese pracovaly. V několika minutách pak zmije zase zmizely. Dnes tu vládne ticho, jen turisté se u místa někdy zastaví. Občas možná zaslechnou hlasy mnichů či hvízdání pověrečného hada…
Jiří Nový

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473081
DnesDnes486
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3496
Tento měsícTento měsíc4711

Partnerské weby

apartman banner