Indiáni kmene Hopi v Novém Mexiku vyrábějí záhadné figurky, které nazývají kachinas. Produkují je přibližně ve 350 typech. Jsou to postavičky představující duchy zesnulých, minerály, rostliny, ptáky, oblaka a dokonce neznámé hvězdy, které na obloze není pouhým okem vidět.
Kachinas jsou vyrobeny z kořenů amerického topolu, pestře vybarveny a téměř všechny mají „přilby“ nebo záhadné masky. Podle názoru různých badatelů by figurky svým oblečením připomínajícím astronauty mohly představovat bytosti z jiných planet. Indiánské legendy vyprávějí o tom, že tyto bytosti se pohybovaly na „létajících štítech“ a měly velké vědomosti. Hlavním úkolem těchto figurek mohlo být přivyknout děti Hopiů na vzhled návštěvníků z jiných světů.
Antropologové považují takové předměty za symboly vesmíru a zprostředkovatele mezi duchy a lidmi. Od 26. dne před zimním slunovratem do konce července se v hopiských vesnicích konají tance zvané Opravdový život a v maskách kachinas v nich vystupují lidé. Některé rituály se konají v podzemí: Mají vyvolat jak kosmogonická božstva, tak zajistit deště a dobrou úrodu.
(vlab)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506575
DnesDnes414
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden414
Tento měsícTento měsíc17921

Partnerské weby

apartman banner