I v domácnosti nás může překvapit nepříjemné poranění. Tím nejčastějším bývají drobné popáleniny, které si způsobíme při vaření, nebo při zahradním grilování. Jak si v takovém případě počínat?
+ Z postižené oblasti odstraníme olej, případně oblečení nasáklé vařící vodou.
+ Ránu okamžitě ochladíme pod studenou tekoucí vodou. Ochlazení postiženého místa je důležité proto, aby se odvedla přebytečná energie z tkáně, jinak si buňky nadále posouvají teplo mezi sebou, přinese to úlevu od bolesti.
+ V lékárně se dají samozřejmě koupit speciální chladící produkty.
+ Nejosvědčenějším domácím prostředkem k utišení postiženého místa je aloe vera. Na ránu přikládáme vždy čerstvé plátky nařezané z listů zdravé rostliny. Tyto obklady zklidňují bolest, na ráně zůstávají jen malé nebo žádné jizvy.
+ K dalším lidovým prostředkům, které bylinkářky doporučují na drobnou spáleninu, patří med. Obzvláště neupravovaný má dobré antiseptické a hojivé vlastnosti. Jemné popáleniny ošetřené medem se hojí rychleji, s menší bolestivostí a jizvami.
+ Odedávna naši předci přikládali na popálená místa obvazy s bramborovými slupkami, které pokožku zvlhčovaly a jejich antibakteriální vlastnosti napomáhaly k rychlejšímu hojení.
+ Při větších popáleninách vždy neprodleně vyhledáme lékaře.
(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506566
DnesDnes405
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden405
Tento měsícTento měsíc17912

Partnerské weby

apartman banner