Kolem Slunce obíhá devět planet. Staří Sumerové do počtu těles sluneční soustavy zahrnovali i Měsíc a Slunce. Celkem jich ale znali dvanáct. Mýlí se prastaré texty, nebo současná věda? Potvrdí budoucnost jednu z mnoha záhad vesmíru? Okolo naší životodárné hvězdy krouží dosud neznámá oběžnice. Domnívají se to nezávisle na sobě dva vědecké týmy. Podle nich má být dvakrát větší než Jupiter a od Země jí dělí více než miliarda kilometrů. Zatím ji však nezachytil žádný teleskop.
Obr v protisměru
Oba vědecké týmy tvrdí, že tajemný objekt objevily při pozorování formací komet. Letěly všechny ze stejného směru, seřazené za sebou jako na šňůře. Co bylo příčinou tak zvláštního jevu? Většina vesmírných tuláků se podle vědců nachází v rozlehlé kulovité slupce, která se jmenuje Oortův oblak. Je tvořen kamením, ledem a prachem a rozprostírá se daleko za poslední planetou sluneční soustavy. Čas od času je z něj vystřeleno několik komet dovnitř soustavy. Astronomové se domnívají, že jejich dráhu pak určuje gravitace neznámého velkého tělesa. To by mohlo způsobovat i odchylku drah vnějších planet, které byly zjištěny zvláště u Pluta a jeho měsíce Charona. Astronom John Murray z Open Univerzity v Londýně prohlásil: „Provedl jsem detailní analýzu drah 13 komet. Pravděpodobnost, že jejich formace není náhodná, je 1700:1.“
Tři roky se snažil dokázat existenci obří planety. Někteří kolegové se mu vysmáli, ale ve svém přesvědčení nezůstal nakonec sám. Jeho hypotézu potvrdili i vědci z Ameriky. John Matese, Daniel Whitmire a Patrik Whitman z Louisianské university v Lafayette tvrdí, že rovněž zaznamenali podivné chování vlasatic. Poté, co prověřili různé varianty, došli k závěru, že v blízkosti Oortova oblaku se nachází obrovské nebeské těleso.
Podle Murraye krouží zatím neznámá planeta X kolem Slunce na rozdíl od všech devíti planet ve směru hodinových ručiček. Jeho názory publikoval bulletin renomované britské společnosti Royal Astronomical Society. Američané zveřejnili svůj objev na stránkách odborného časopisu Icarus. Odhadují velikost planety X dokonce na trojnásobek Jupitera.
Přes své enormní rozměry však zřejmě neodráží dostatek slunečních paprsků, takže není viditelná dokonce ani Hubbleovým teleskopem. Oběžnici by mohla najít až příští generace vesmírných teleskopů s ultrasenzitivními infračervenými senzory.
Sumerové se asi nespletli
Murrayův objev samozřejmě ihned každému připomene práci amerického odborníka na sumerskou kulturu Zecharii Sitchina. Ten již v roce 1976 na základě důkladného studia starých sumerských textů zjistil, že Sumerové věřili v existenci „dvanáctého nebeského tělesa“ ve sluneční soustavě. Počítali do ní i Slunce a Měsíc. Mimořádně velkou planetu nazvali Nibiru. I oni se domnívali, že krouží kolem Slunce ve směru hodinových ručiček. Označovali ji za vlast bohů Anunnaki – „Těch, kteří přišli z nebe na zem“.
Podle Sitchina obíhá Nibiru po eliptické dráze kolem mateřské hvězdy „pouze“ 3500 let. V letech 1983-1984 zachytil astronomický infračervený satelit IRAS známky desáté planety. O něco později zveřejnili američtí astronomové Harrington a van Flandern studii, ve které vyjadřují přesvědčení, že desátá planeta existuje. Považují ji za „vetřelce“, který vnikl do sluneční soustavy. Už tehdy oslovil Sitchin společnost Planetary Society, která určuje jména vesmírných těles. a navrhoval, aby tato planeta dostala název Nibiru.
Opravdu záhadná planeta existuje? Je na ní život? Rozbory sumerských textů naznačují, že snad ano. Jak ale mohli staří Sumerové před 5800 lety vědět o tělese, jež nejsou schopny zaregistrovat naše teleskopy? Odpovědí na tyto otázky se snad už brzy dočkáme. Rozluštění tajemství dvanácté planety je na dosah.
(ngn)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506544
DnesDnes383
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden383
Tento měsícTento měsíc17890

Partnerské weby

apartman banner