V roce 1918 porodila jakási slečna Maineová nechtěného syna. Ihned po narození přenechala novorozeně své sestře a odcestovala se svým milencem do USA. Sestra paní Maineové však do dvou let zemřela a syn John pobýval deset let v bristolském útulku. Archiv útulku však roku 1921 vyhořel, takže se ztratily doklady o identitě malého Johna a rovněž stopy od zesnulé sestry k jeho nezodpovědné matce.
Slečna Maineová, která se vrátila do Anglie v roce 1923, svého odloženého syna nedokázala najít. Pátrala po něm, uveřejňovala inzeráty, avšak bezvýsledně, ale možná nejednala dost důsledně a usilovně. S cílevědomějším pátráním začala až před druhou světovou válkou, když už přicházela do let a zřejmě tolik nevábila svoje náhodné milence…
John Maine projevoval už od útlého dětství výtvarné nadání. Sirotčinec mu proto zaplatil pobyt na střední výtvarné škole v Londýně. A John Maine pak Londýn nikdy neopustil. Maloval, aby se podle svých slov vůbec někým stal, když neznal svého otce a matku a nikdy neviděl ani jejich fotografii či obraz. Nepamatoval se na matku ani na tetu.
V roce 1945 byl John Maine už komerčně velice úspěšným malířem. Maloval povětšinou to, co chtěli zákazníci, ale čas od času se zabýval i uměním pro umění, jak říkal.
V roce 1946 namaloval podle své fantazie obraz Stárnoucí kurtizána. Obraz vzbudil nevídaný rozruch, psalo se o něm, boháči za něj nabízeli závratné sumy, reprodukovaly jej barevné týdeníky. Výtvarné revue psaly, že se zrodil nový Henri Matisse. John Maine však obraz nehodlal prodat.
Ve vile Johna Mainea zazvonil 7. října 1946 zvonek. Komorník otevřel a spatřil za dveřmi postarší ženu. Připadala mu podivně známá a snad proto ji nevyhodil, ale uvedl ji ke svému pánovi, s nímž chtěla rozhodně hovořit.
Když rozdurděný John Maine vzhlédl od malířského stojanu, aby vynadal komorníkovi, že porušil zákaz a vstoupil do ateliéru, navíc s cizí osobou, užasl. Před ním stála živoucí Stárnoucí kurtizána.
Divoké myšlenky prokmitly v tomto okamžiku Maineho hlavou. Nechápal, jak mohl jen na základě rozmaru své fantazie zachytit dokonale věrnou podobu osoby, jež kdesi mimo jeho sociální prostředí vskutku in natura existovala. Ještě více však užasl, když se ona stárnoucí žena představila jako jeho matka…
(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2508340
DnesDnes108
VčeraVčera702
Tento týdenTento týden2179
Tento měsícTento měsíc108

Partnerské weby

apartman banner