Onemocnění pohybového aparátu – osteoartróza, se netýká jen starších ročníků. Trpí jím i třicetiletí a často aktivní lidé. Ještě nedávno mohli lékaři nabídnout na toto onemocnění jen léky na tlumení bolesti, případně zpomalení degenerativního procesu a pak náhradu vlastního kloubu umělým. Nyní ale lékaři nabízejí převratnou metodu, díky níž dokážou zčásti obnovit poškozenou chrupavku. Jde o léčbu pacientů jejich vlastními kmenovými buňkami. Kmenové buňky mají obrovský regenerační a hojivý potenciál, dokážou vyspravit i značně poškozenou část chrupavky. A to tím, že vytváří vlastní chrupavčitý kloubní povrch, jakýsi „protektor“. Jde tedy o účinný, ale i šetrný a zpravidla bezbolestný zákrok, který je vhodný pro většinu pacientů.
Léčba je přínosná u poruch kloubní chrupavky u I. až IV. stupně, tedy ve všech fázích onemocnění, vyjma vážného poškození kostního základu kloubu. Lékaři nejčastěji indikují tuto léčbu při artróze velkých a středních kloubů, především kolenního, kyčelního, hlezenního a ramenního kloubu.
Zákrok se provádí v místní anestézii a ambulantně. Lékaři k léčbě využívají vždy vlastní buňky pacienta, a to z jeho tukové tkáně, v níž je mnohonásobně více kmenových buněk než v kostní dřeni. Po aplikaci kmenových buněk nemají pacienti přílišná omezení, pouze není vhodná zvýšená fyzická námaha zhruba šest týdnů po zákroku. Kmenové buňky jsou v kloubu aktivní více než dva roky.
(mz)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505037
DnesDnes96
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3289
Tento měsícTento měsíc16383

Partnerské weby

apartman banner