Předpokládá se, že Evropanů, kteří žijí s Parkinsonovou chorobou, je asi 1,02 milionu a ročně jich přibývá 75 000. Jde po Alzheimerově nemoci o druhé nejčastější neurodegenerativní onemocnění.
Zdrojem potíží je mozek. Buňky v mozkové oblasti jménem substantia nigra pomalu odumírají a s nimi zaniká i schopnost produkovat chemickou látku zvanou dopamin, která zajišťuje komunikaci mezi mozkem a svaly. Pokud je dopaminu nedostatek, pokyny z mozku se do svalů dostávají obtížně, anebo vůbec. Průměrný věk, v němž bývá tato diagnóza stanovena, bývá šedesát let, mužům hrozí něco větší riziko než ženám. Ovšem v té době už je pozdě, většina buněk produkujících dopamin už odumřela.
Nemocným se standardně podává levodopa, látka, kterou tělo přeměňuje na dopamin. Ovšem tato látka má vedlejší účinky. Lepším způsobem léčby je zvýšení fyzického pohybu, nejlépe pod vedením fyzioterapeuta. Průběh nemoci se liší pacient od pacienta. Nejprve třesavka rukou, pak pocit ztuhlosti, bolesti svalů, potíže s rovnováhou. V pozdní fázi nemoci někdy léky přestanou zabírat, protože začaly mizet i buňky, které dopamin využívají - ty už se ničím nahradit nedají.
Nemoc se může dostat až do stadia, kdy se pacient není schopen pohnout. Toho se však dožijí jen nemnozí. Protože se Parkinson objevuje ve vyšším věku a rozvíjí se po mnoho let, mnozí pacienti umírají na něco jiného, než se dostanou do stadia plné nehybnosti.
(ndro)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475397
DnesDnes564
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1738
Tento měsícTento měsíc7027

Partnerské weby

apartman banner