Jestli chcete vidět skutečně středověký zámek, uchráněný do současnosti jakýchkoli závažných úprav, zamiřte do Caerphilly ve Walesu ve Velké Británii. Svou rozlohou je druhým největším v Anglii. Současně se považuje za jednu z největších obranných citadel a zosobňuje mistrovské dílo anglicko-normandského opevňovacího umění. Caerphilly se objevil i v dokumentu o kapele Sex Pistols.
Caerphilly je i název hrabství, na jehož území byl postaven. A jestliže tu dnes vládne klid a mír, to před osmi sty lety tu kypěly bouřlivé politické boje. Konečně – zámek sám je výsledkem těchto neradostných vášní.
V těch dávných dobách plál krutý boj o Wales mezi místními vládci a dobyvateli – Anglonormany. Ti na dobytém území vládli ohněm a mečem. Jedním z nich byl Gilbert de Clare, zvaný Ryšavý. Původní vládci se však nechtěli poddat. Proto se Gilbert rozhodl roku 1268 postavit mohutnou pevnost, aby mohl vzpurnou oblast kontrolovat.
Už před dokončením musel zámek odrážet nepřátelské útoky. Ale vydržel nápor a byl dokončen. V roce 1283 byl Wales připojen k Anglii a zámek ztratil své původní určení. Přesto musel ještě několikrát vydržet obležení, a dokonce pokus srovnat ho se zemí. Vydržel - na zlost všemu a všem.

Nic nezmohl ani Cromwell
Rod de Clare opustil své rodové sídlo ve 14. století, zdálo se mu málo vhodné pro normální život. Zámek pak šel z ruky do ruky a pomalu pustl. Jako poslední se ho snažil zničit Cromwell. Zámek byl pro něj symbolem nenávisti ke královské moci. Neměl dostatek prachu, tak se snažil vyhodit do povětří alespoň jeho část. Jedna z věží, vysoká 20 metrů, se naklonila o tři metry do strany. Stojí tak už téměř čtyři sta let! A právě k této věži se váže legenda: zde se objevuje přízrak tesknící ženy v zeleném.

Tajemná žena
Zjevení není anonymní. Vypráví se, že to byla manželka ryšavého hraběte de Clare, jmenovala se Acre (nebo také Johanka z Acre). Pocházela z významného francouzského rodu, byla princeznou. Její manželství s drsným lordem, páchnoucím krví a dýmem z věčných bojů, bylo nešťastné. Překrásná Acre snila o veliké lásce, tu jí ztělesňoval muž, který se jednou na zámku objevil jako posel. O milencích věděl jen jeden mnich, který to řekl klamanému manželovi, aby získal odměnu. Rozzuřený de Clare ženu vyhnal. Pak oběsil mnicha i milence. Po smrti ženy se její duch usídlil v nakloněné věži, kde se milenci scházeli. Svědci tvrdí, že je průzračná postava v nádherných zelených šatech. Prochází se rozvalinami a naříká pro zmařenou lásku. Historici ale popisují jiný příběh. Johanka se dočkala smrti svého manžela a znovu se - už šťastně - vdala.
V současnosti se na zámku koná osobitý anglický festival Big Cheese Festival. Je zvláštní tím, že zde nejsou diváci – kdo přijde, zapojí se do středověkých her.
(ksa)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2584171
DnesDnes698
VčeraVčera739
Tento týdenTento týden3064
Tento měsícTento měsíc14535

Partnerské weby

apartman banner