Jako úryvek z hororu vypadá varování odborníků před zákeřným parazitem, který totálně mění lidskou psychiku. Prvok zvaný „Toxoplasma gondii“ je velmi nebezpečný, vyskytuje se ve výkalech kočkovitých šelem. Nakazit se můžete i díky zanedbané hygieně, především po konzumaci neumyté zeleniny či požití infikovaného (tepelně nezpracovaného) masa. Na internetu se objevila i varování pro chovatele koček, ale veterináři vysvětlují, že přímo od zvířete se člověk nenakazí. Nebezpečí z výkalů hrozí jen asi 2krát za život kočky. Cysty se musejí navíc infikovat několikahodinovým pobytem na vzduchu, jinak jsou neškodné. Toxoplasma gondii není žádným umělým strašákem, v některých západních zemích je podle biologů „promořena“ až polovina populace.
Prvok způsobuje obávanou toxoplazmózu a nevídané změny v chování nakažených lidí. Vědci vyzkoumali, že infikovaní muži se mění v introverty, ženy jsou naopak extrovertní a mají zpomalené reakce. Obě pohlaví prý navíc ztrácejí přirozenou lidskou obezřetnost, začnou nepochopitelně riskovat. Podle odborníků tzv. „toxihazard“ ročně způsobí až 2 miliony dopravních nehod a úrazů. Je něco podobného vůbec možné? Nakažení lidé také častěji onemocní nevyléčitelnou formou schizofrenie. Ve výzkumu toxoplazmy patří Česká republika (se Spojenými státy) ke světové špičce. Podle neoficiálních zpráv se právě v těchto zemích vyvíjí lék, který na trhu dosud chybí.
Obávaný prvok se doslova „zabydlí“ v mozku, ovlivňuje hladinu dopaminu či serotoninu. Nebezpečná nákaza může zahrozit už v dětství, pokud dítě přijde do kontaktu s kontaminovanou hlínou či pískem, stačí pozřít jen trochu hlíny. Všechny výzkumy v této oblasti jsou velmi nákladné, ale výsledky častokrát nejasné, rozporuplné. Doufejme, že se v budoucnosti v tomto směru hodně změní.
(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469962
DnesDnes377
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden377
Tento měsícTento měsíc1592

Partnerské weby

apartman banner