Asi tři sta kilometrů na západ od Paříže leží staré městečko Alanson. Zde se v rodině trhovce Lenormana 27. května 1772 narodila dívenka, které osud určil stát se nejvýznamnější francouzskou věštkyní, jejíž slávu předčil jen Nostradamus.
Když rodiče viděli novorozeně, pocítili přímo hrůzu. Novorozenec měl zkřivená záda, nohy různě dlouhé, v ústech se bělaly zuby a hlavu kryly husté černé vlasy. Není-li to dílo samotného ďábla, ptali se sousedi. Rodiče měli všeho dost, a přesto se rozhodli dát šestileté dítě klášteru benediktinek. Čas plynul a Marie nejraději četla knihy z klášterní knihovny. Nikoli náboženské, ale knihy o magii, numerologii a dalších tajných naukách. Pak Marie předpověděla představené kláštera, že se brzy dožije velkých změn. V 16 letech zamířila do Paříže.
Tam měla štěstí. Podařilo se jí sehnat místo prodavačky v obchodě s drahými látkami, kam chodily jen bohaté dámy. Právě ty roznesly po Paříži zvěsti o nové věštkyni. Jednou před obchodem zastavil skvostný kočár. To sama královna si přála setkat se s mladou věštkyní. Marie rozložila karty před Marií Antoinettou a bála se říci, co vidí. Na naléhání řekla jasně: „Vaše Veličenstvo, karty říkají, že vám za několik let useknou hlavu.“
V roce 1790 si 18letá Marie otevřela vlastní salón. Hádala z květin, křišťálové koule, z tvaru hlavy klienta, z kapky krve ve skleničce vody, užívala metody chiromantie a numerologie. Ale nejčastěji a nejpřesněji předpovídala ze starých karet. Mezi tím došlo ve Francii k revolučním změnám, byla svržena monarchie a k moci se dostali jakobíni.
Jednou do salonu přišli tři nejznámější vůdci – Marat, Robespierr a Sant-Just. Marie rozložila karty a řekla: „Všichni tři už nebudete žít dlouho. Jako prvý zemřete vy, občane Marate, po ráně kuchyňským nožem. Druzí dva zemřou o rok později pod gilotinou.“ Marat odešel hluboce zamyšlen. Záhadným způsobem se předpověď roznesla po celé Paříži.
Jak je známo, předpověď se splnila.
V září 1795 se v salonu Černé Marie objevily dvě aristokratky. Jedna z nich, Josefina, byla vdovou po popraveném generálovi, sama donedávna ve vězení. Nyní na svobodě chtěla vědět, co jí čeká. „Vy se, madam, stanete císařovnou Francie za podmínky, že získáte pozornost generála Napoleona Bonaparte.“ Za osm a půl roku Napoleona korunovali císařem Francie, jeho žena Josefina se tak stala císařovnou.
Josefina vzala Marii k sobě a radila se s ní o všech delikátních věcech. Napoleonovi se vůbec nelíbilo přátelství jeho ženy s nějakou hadačkou. Ale doslova se rozzuřil, když se v roce 1808 doslechl, že po Paříži kolují zvěsti, že podle Mariiny předpovědi čeká v Rusku francouzskou armádu záhuba. Vyslal k Marii generála Bernadotta, aby se jí zbavil. Ten ji pod záminkou pozval na projížďku loďkou po Seine. Marie pochopila, oč se jedná, a předpověděla generálovi skvělou budoucnost: bude švédským králem a bude vládnout dlouho. Generál radostí vyskočil, převrhl loďku a s námahou se dostal ke břehu. Marie zmizela pod vodou.
Zachránila se zázrakem. Její korzet se zachytil za vyčnívající pařez unášený proudem řeky a rybáři tonoucí ženu vytáhli. Rozhněvaný Napoleon nechal věštkyni vyhnat ze země. Co se týče generála, skutečně roku 1818 stanul na švédském trůnu jako král Karel XIV. Johan a vládl až do své smrti roku 1844. Stal se zakladatelem nové dynastie.
Do Paříže se Marie vrátila až v roce 1814. Ale stále častěji se cítila unavená, odjela na venkov a pomýšlela zanechat hádání. V roce 1830 si ji přál viděl král Luis Filipp. Vrátila se do Paříže a její předpovědi si vyslechlo ještě mnoho významných osobností. Blížilo se datum její smrti, které dobře znala. Večer 22. června propustila všechny sloužící a nechala otevřené vstupní dveře. Ráno ji nalezli mrtvou. Bylo jasné, že ji někdo zadusil polštářem. Jeden soused tvrdil, že v noci z Mariina domu vyšel vysoký člověk v černém plášti až na paty a v širokém černém klobouku. Francouzskou Sybilu, jak ji nazvali, pochovala celá Paříž.
(ksa)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2471604
DnesDnes190
VčeraVčera626
Tento týdenTento týden2019
Tento měsícTento měsíc3234

Partnerské weby

apartman banner