Krátce před menstruací trpí velká část žen nepříjemnými potížemi - bolestmi hlavy, únavou, extrémními změnami nálady, bolestmi ňader a podrážděností. Tímto syndromem je postiženo téměř 80 % všech žen ve věku 20 až 40 let. U mnoha žen při něm dochází ke zvýšenému zadržování tekutin v organismu, čímž mohou vznikat otoky.
Kolísání hladiny ženských hormonů způsobuje nerovnováhu v organismu. Doporučuje se jíst více potravin, které obsahují tzv. rostlinné hormony, které pomáhají vyrovnávat produkci hormonů v organismu a snižují tak negativní příznaky PMS (předmenstruační syndrom). K těmto potravinám patří především sójové boby a výrobky z nich. Sója je nazývána rostlinným masem a rostlinou budoucnosti a má všestranné účinky na lidský organismus. Působí proti chorobám srdce, trávicího traktu a rakovině, doporučuje se při revmatismu, osteoporóze, příznivě působí na nervovou soustavu a je vhodná pro nemocné cukrovkou.
Co vám ještě pomůže?
Jezte častěji (nejlépe každé tři hodiny denně) menší porce jídla, které tvoří složité sacharidy - celozrnná strava, brambory, těstoviny, rýže, ovoce a zelenina, abyste pomohli stabilizovat hladinu krevního cukru a snížili výkyvy nálady a chutí. Tato dieta dokáže ulevit od nepříjemných příznaků PMS.
Minerál vápník má úzkou vazbu na hormonální hospodaření a psychiku. Je důležité zajistit přísun vápníku v našem jídelníčku. Jezte co nejméně konzervovaných potravin, živočišných tuků, cukrů, sladkostí a slazených limonád. Omezte příjem soli několik dnů předtím, než se projeví příznaky PMS. Některým ženám může pomoci, když se na pár měsíců vzdají nápojů s kofeinem.
Aktivní pohyb navozuje spokojenost, protože zvyšuje vylučování tzv. hormonů dobré nálady, endorfinů v mozku. Spíše je důležitá pravidelnost pohybu než intenzita, kterou můžete přizpůsobit svým možnostem.
(jam)

RADA SPIRITU
K tomu, aby se projevily pozitivní účinky sóji na náš organismus, musíte ji konzumovat pravidelně, nejméně jedenkrát až dvakrát týdně.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473931
DnesDnes272
VčeraVčera548
Tento týdenTento týden272
Tento měsícTento měsíc5561

Partnerské weby

apartman banner