Řečtí bohové, známí jako Titáni, by prý nemuseli být jen mýtickými bytostmi z dávných bájí. Co nasvědčuje tomu, že tito děsiví obři s božským původem kdysi skutečně žili? V různých částech naší planety se objevují nálezy lidských koster, které jsou údajně důkazem někdejší existence obrů. Je možné, že šlo právě o Titány?
Nacházíme se v Západní Virginii (USA) v listopadu 1856. Dělníci přibíhají zděšeně do vesnice a mluví o lidské kostře neuvěřitelných rozměrů, kterou vyorali na vinici pojmenované podle šerifa Wickhama. Má se jednat o kostru vysokou 3,28 metru. Tento nález shodně popisuje i několik dalších dělníků. Podobných nálezů je v 19. století popsáno více, ale kostry jsou znovu bez nějakého označení zakopány zpět. Proto později dochází k jejich zpochybnění.
Kdo jsou vlastně Titáni?
Co mají Titáni společného s obry? Když se řekne titán, lidé si představí velkou postavu s mohutnými pažemi a nadpřirozeným vzhledem. Svým vzrůstem jsou údajně tak velcí, že bývají považováni za skutečné obry. Kdo nebo co ale vlastně mají Titáni být? Řecká mytologie mluví o 12 potomcích – synech a dcerách bohyně Gaie, matky země, a boha Urana, který má na starosti oblohu. Jsou známy řecké báje a pověsti vypovídající o různých činech například Prométhea, Helia nebo Atlase, kteří jsou také považováni za Titány. Zatímco dříve jsou za ně pokládáni jen zmiňovaní řečtí bohové, dnes se toto slovo s malým písmenem na začátku rozšířilo i do běžné mluvy ve významu obr nebo významný jedinec.
Když se bozi poperou
O válce obrů se zmiňuje několik řeckých legend a eposů. O co vlastně ve válce bohů – Titánů jde? Uranos podle bájí zplodí s Gaiou také tři syny, kteří mají sto rukou a padesát hlav. Proto je svrhne do Tartaru, mohutné propasti s železnými zdmi a branami. Gaia však všechny své děti miluje, a tak přemlouvá Titány, aby se otci pomstili. Tohoto úkolu se ujme nejmladší syn Kronos, který Urana zmrzačí srpem, načež ho jeho bratři Titáni učiní vládcem. Historie se však opakuje. Proti Kronovi a jeho bratrům se časem staví Zeus, Kronův nejmladší syn. Začíná strašlivá a dlouhá válka – Titanomachie. Zeus ji se svými bratry nakonec vyhrává, poražené Titány uvrhne do Tartaru a sám se ještě s několika dalšími bohy usídlí na hoře Olympu. Jsou řecké legendy o Titánech jen jakýmsi národním folklórem, nebo mohli podobní obři skutečně existovat?
Přátelili se indiáni s obry?
V americké Nevadě roku 1911 spatří světlo světa další překvapivý nález. Dělníci v jeskyni Lovelock těží guáno (trus mořských ptáků, využívaný na výrobu hnojiv), když zde objeví mumifikované pozůstatky lidí se zbytky zrzavých vlasů a vousů. To by ještě nebylo nic tak neobvyklého. Když však tyto mumie zkoumají archeologové, zjišťují, že jsou na svou dobu mimořádně vysoké – od 2 do 2,5 metru! Tamní indiáni z kmene Piutů na tom ale neshledávají nic divného. Tyto obry Si-Te-Cah, jak jim říkají, prý znali již jejich pradědové. Pověst o nich se dědí z generace na generaci. Vědci však o podrobnější prozkoumání obřích mumií nejeví příliš velký zájem. Většinu nálezů tak ničí horníci a poslední neporušené zbytky pálí místní obyvatelé.
Komu patřila masivní lebka?
Horliví horníci naštěstí všechny důkazy nezničili. Dnes nám tak z převratného objevu zůstává alespoň několik málo částí zachráněných těl, a především se zachovává lebka vysoká 30 centimetrů. Vše je uloženo v Humboldtově muzeu v Berlíně. Komu ale mohly tyto masivní kosti patřit? Vědci se domnívají, že objevená obří lebka i ostatní artefakty jsou jen důkazem existence dávného člověka, který podle nich trpěl vrozenou vadou. Jak je ale možné, že nálezů obřích koster je takové množství. Měli snad všichni tito lidé nějakou vrozenou vadu?
Nebo mohlo jít přece jen o opravdové Titány, známé z pověstí?
(ngn)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473218
DnesDnes107
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden3633
Tento měsícTento měsíc4848

Partnerské weby

apartman banner