Jezero Van je největším v Turecku a mimo jiné se prý v jeho vodách nachází příšera, která se podobá dinosaurovi. A s netvorem se setkáte v okolí jezera na každém kroku. Na pultech místních obchodů je námětem placek, ozdobných předmětů, zapalovačů... Není divu, když se existence nestvůry traduje po generace. Je prý schopná máchnutím ocasu rozbouřit jinak poklidnou hladinu jezera. Tyto zkazky přilákaly zvědavce i různé badatele, filmaře. Nikomu se ale nepodařilo příšeru zachytit třeba jen objektivem.
Van (turecky Van Gölü) je slané bezodtokové jezero mezi provinciemi Van a Bitlis ve východním Turecku. Nachází se na Arménské náhorní plošině. Původ kotliny jezera je tektonický, ale kotlina byla uzavřena proudy lávy ze sopek Nemrut a Suphan na severním a západním břehu. Redaktorka ČRo1 - Radiožurnálu Klára Stejskalová napsala: ,,Jezero je místem milovníků windsurfingu. Hladina se nyní udržuje jen odpařováním. Proto má voda neobvyklý obsah minerálních látek a je extrémně zásaditá. Díky tomu v ní lze prádlo vyprat bez použití mýdel a saponátů. To, že nemá voda kudy přirozené odtékat, má na druhou stranu nepříjemný dopad. Hladina stále stoupá, za přibližně sto let se zvedla o tři a půl metru. Pohltila kavárny, domy, celé části města ležící na břehu jezera. Odborníci se domnívají, že za to mohou posouvající se tektonické desky. Ti, kteří rádi věří báchorkám, tvrdí, že stoupání hladiny způsobuje příšera.”
Jezero má rozlohu 3 755 km čtverečních, je 120 km dlouhé a 80 km široké. Dosahuje maximální hloubky 457 m, průměrná hloubka je 191 m. Nachází se v nadmořské výšce 1719 m, obvod pobřeží činí 430 km. Do jezera ústí řeky Bendimahi, Karasu a Micnger. Jezero částečně zmírňuje klima sousedních hor. Na jezeře je rozvinuta místní lodní doprava, od roku 1970 tu funguje trajekt, díky kterému je možné železniční spojení Turecka s Iránem. Ruch na hladině prozatím nechává netvora v jezeře v klidu, dosud nedošlo k žádnému napadení lidí.
V listopadu 1995 se k jezeru vydal tým badatelů podporovaný tureckou vládou, aby pátral po příšeře podobné dinosaurovi, kterou prý spatřilo několik hodnověrných svědků. Byl mezi nimi Bestami Alkan, zastupující guvernér provincie Van, který netvora viděl šest měsíců před tím během pikniku. Dalším svědkem byl Zeku Ergezen, člen parlamentu provincie Bitlis, který tvrdil, že příšeru zahlédli se ženou. Netvor má být sedm až devět metrů dlouhý, s trojúhelníkovými výběžky na hřbetě. Dokonce existují zprávy o spatření dvou příšer najednou, což by vysvětlovalo dva různé popisy. Existuje i jeden amatérský záznam z 12. 6. 1997. Záhadologové ho podrobili rozboru na počítačích a došli k závěru, že se jedná o dravého ještěra. Nejpravděpodobnějším adeptem by mohl být plesiosaurus.
(kýr)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2471580
DnesDnes166
VčeraVčera626
Tento týdenTento týden1995
Tento měsícTento měsíc3210

Partnerské weby

apartman banner