Arátos ze Sikyonu, řecký státník, byl otráven neznámým jedem. V poslední minutě Arátos usvědčil svého vraha. „Žádná zeď není tak vysoká, aby ji nepřelezl osel se zlatým nákladem,“ provolává údajně Filip V. Makedonský (239 př. n. l. - 179 př. n. l.), který je po smrti svého otce od devíti let vychováván svým strýcem Antigonem III. Dósónem (263 př. n. l. - 221 př. n. l.). Za každou cenu chce rozšířit svou říši a nebojí se bez předchozího přemýšlení vrhnout do krvelačných bojů. Makedonie musí být obrovská jako za slavného Alexandra Velikého (356-323 př. n. l.), musí ovládat celý Balkán a nejlépe musí sahat až k Římu, tak zní Filipovo heslo. Ovšem na rozdíl od svého velkého vzoru má pochopení i pro poněkud prozaičtější metody cesty k dosažení impéria, než je rovnou válka, oheň a meč. K dosažení svého cíle se nezdráhá podplatit všechno a všechny, kteří mu stojí v cestě. A když nezaberou peníze, musí se přistoupit k náhradnímu řešení – odstranit z cesty každého, kdo jen trochu překáží. Jedním takovým nepohodlným je i řecký státník Arátos ze Sikyonu.
Jeden je pro mír, druhý pro boj
Arátos stojí v čele Achajského spolku, který spolu s Makedonií vládne na Peloponéském poloostrově. To se ale nelíbí novému makedonskému vládci Filipovi. Nadšený mladík chce dobývat, ale zestárlý Arátos by nejraději v míru dožil. Navíc se Filip ani na okamžik necítí zavázán pokračovat v přátelských vztazích, které budoval jeho otčím Antigonos s Arátem. V roce 221 př. n. l. Antigonos umírá, a přestože Filip chvilku pokračuje v přátelství na oko a dokonce u Aráta bydlí, brzy se nechá zviklat proradným našeptáváním svého rádce. Z dlouhé chvíle vyprovokuje Filip občanskou válku, kterou Arátos jen stěží uklidnuje. V této chvíli však Arátos zapomíná na opatrnost. Ne že by Filipa přímo provokoval, ale jakmile má něco na srdci, bez pardonu mu všechno řekne. Nakonec za to zaplatí cenou nejvyšší.
Musí si „užít“ každou sekundu umírání
Filip se rozhodne zestárlého Aráta zlikvidovat. Nechce si ale kvůli svému postavení špinit ruce. Raději vše důkladně naplánuje a pověří svého přítele, makedonského generála Tauriona, aby Aráta otrávil. Neudělá to rychle – každou sekundu svého umírání si tento podle Filipa zpupný Řek musí do sytosti užít. Neznámý jed má okamžitý účinek. Státníkovi tělem probíhají návaly horka, žádnou končetinu nedokáže ovládnout svou vůlí. Chvíli se potí a třese, pak se dusí kašlem a jediné, co ani na minutu neustane, je dokonalý rozklad jeho těla. Pozvolný, ale o to důkladnější. Během této ukrutné bolesti si Arátos dává dohromady skládanku se záhadou, kdo stojí za jeho smrtí. „Toto jsou následky královy lásky,“ vypouští Aratus z úst těsně před smrtí. Všichni zasvěcení přesně tuší, o co jde…
(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469828
DnesDnes243
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden243
Tento měsícTento měsíc1458

Partnerské weby

apartman banner