Bílý čaj je zkrátka přírodní „skvost“, který je již po staletí ceněn pro své výjimečné vlastnosti – jedinečná a lahodná chuť potěší naše smysly a účinné přírodní složky navíc prospějí našemu zdraví. Bílý čaj představuje ten nejjemnější druh čaje. Dříve jej směli popíjet jen čínští císaři, tak byl vzácný a výjimečný. Dnes jeho přednosti postupně objevuje i západní svět a bílý čaj pomalu dohání v oblibě čaje zelené. Příčinou je jednak jeho jemná a lahodná chuť a současně blahodárné účinky, které má na náš organismus.
Co je to bílý čaj?
Jedná se o druh čaje, který se získává zpracováním prvních, ještě nerozvinutých čajových lístků rostliny „Camellia sinensis“. Křehké lístečky se mohou sbírat pouze během krátkého období v roce. Když začne období dešťů, čajové pupeny se rozevřou do lístků a přicházejí o jemnou, svěží a jedinečnou chuť bílého čaje. Mladé čajové lístky mají hebké stříbřitě-bílé chloupky, podle nichž dostal bílý čaj své jméno.
Pěstování a sběr bílého čaje
Až donedávna byl bílý čaj známý pouze na Východě, zejména v Číně. Nyní se však jeho konzumace postupně šíří do celého světa, kde si získává čím dál větší oblibu. Bílý čaj se nicméně stále pěstuje pouze na malém území v Číně, Indii a na Srí Lance. Nálev z bílého čaje je světlý a vyniká lahodnou chutí – znalci jej považují za opravdovou delikatesu mezi čaji.
Bílý čaj prospívá zdraví
Bílý čaj nemá jen jemnou a vyhledávanou chuť, ale je také nesmírně prospěšný lidskému zdraví, protože obsahuje účinné antioxidanty. Antioxidanty jsou přírodní látky, které zabraňují předčasnému stárnutí a udržují náš organismus v dobré kondici, protože mají schopnost bojovat s volnými radikály. Východní medicína používá čaj jako lék už po staletí. Bílý čaj byl považován za zvláště účinný prostředek ke snižování horkosti, zmírnění vlivu vlhkosti a povzbuzení trávicí soustavy.
Kde se vzal?
Bílý čaj pochází z Číny, jeho historie sahá více než 1200 let zpět do minulosti. Velké oblibě se těšil pro svoji vzácnost a výjimečnou kvalitu zejména za vlády císaře Huj-čonga z dynastie Song (960-1279 n.l.). Po dlouhá staletí byl považován pouze za nápoj císařů. V důsledku této tradice si bílý čaj dodnes udržuje pověst výjimečného nápoje.
(ngn)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475234
DnesDnes401
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1575
Tento měsícTento měsíc6864

Partnerské weby

apartman banner