Žijí mezi námi a není jich málo. Jsou si podobná, někdy k nerozeznání. Pletou si je občas učitelé ve škole, mnohdy i přátelé, a dokonce prý i příbuzní. Na to jsme si zvykli a vůbec si nepřipouštíme otázku, zda je na dvojčatech i jinak něco záhadného. Zdá se však, že odpověď na tuto otázku by měla znít: Ano. Alespoň to tvrdí mnozí renomovaní badatelé. Následující příběhy by o tom mohly přesvědčit i vás.
V roce 1980 v Yorku v Anglii byly obviněny sedmatřicetileté sestry Greta a Freda Chaplinovy z narušování veřejného pořádku a nesnášenlivosti. V obžalobném spise bylo uvedeno, že plných patnáct let obtěžovaly souseda pana Kena Ivensona. Pronásledovaly jej, zasypávaly nadávkami a jedna jej dokonce udeřila kabelkou. Banální záležitost, zdálo by se na první pohled. Skutečně, zdánlivé obtěžování není v tomto případě tím, co by nás mohlo zajímat. Daleko důležitější jsou totiž výsledky psychiatrického vyšetření.
Dvě jako jedna osoba
Jak se ukázalo, dvojčata hovořila úplně synchronně (s rozdílem zlomku sekundy), zejména v situacích, kdy byla silně rozrušena. Myšlením, způsobem řeči, pohyby a způsobem oblékání skutečně připomínala jednu a tutéž osobu. Oblékala se jako zrcadlový obraz. Když například měla Greta náramek na levém zápěstí, Freda jej měla na pravém. „Máme k sobě tak blízko, že jsme ve skutečnosti jedna osoba. Přesně víme, co si myslí ta druhá, protože jsme jeden mozek,“ řekly sestry Chaplinovy novinářům. Později byly umístěny do ústavu pro duševně postižené. Na naší planetě žije odhadem kolem sta milionů dvojčat. Asi třetinu z nich tvoří dvojčata jednovaječná. Pro nezasvěcené připomínáme, že to jsou ta, která se vyvinula z jednoho oplodněného vajíčka, jež se později v děloze rozdělilo ve dvě. Mají proto úplně stejné genetické vybavení a i jejich fyzické danosti jsou velmi podobné. A nejen fyzické.
Rytmus alfa
V roce 1966 badatelé T. D. Duane a Thomas Behrendt z Jeffersonovy lékařské fakulty ve Filadelfii vyšetřili patnáct dvojčat encefalografem, jímž měřili jejich mozkové vlny. Dvojčata byla posazena do oddělených místností, každé zvlášť. Jednomu z nich bylo přikázáno, aby na povel otevíralo a zavíralo oči. Vědci jsou přesvědčeni, že tím vzniká určitý rytmus mozkových vln, takzvaný rytmus alfa. Druhé dvojče nevědělo, co se děje s bratrem nebo sestrou. A co se stalo? Čekající dvojče vysílalo týž rytmus mozkových vln jako to, které otevíralo a zavíralo oči! Tento pokus byl úspěšný, jen když dvojčata nebyla ničím rušena. Podle svědků se tak potvrdilo to, co se mezi lidmi tradovalo odjakživa: že totiž dvojče může vycítit myšlenky druhého sourozence.
Jak prokázala řada dalších výzkumů, zvláště u jednovaječných dvojčat lze pozorovat i další zvláštní psychické vazby. V roce 1978 vyšla kniha Chronogenetics, profesora Luigiho Geddy z římského ústavu J. G. Mendela, který od roku 1953 podrobil výzkumům na patnáct tisíc dvojic. V knize vyslovil hypotézu o takzvaných životních hodinách. Připomíná, že větší či menší projevy mentálního vztahu mezi dvojčaty se pohybují ve velmi široké škále. Počínaje běžnými případy telepatie, kdy například obě dvojčata pocítila nutkání navázat kontakt s tím druhým, až po přenos bolesti či dokonce fyzického poranění.
Podivuhodně zrcadlové nehody
Sestry Alice a Diana Lambeovy byly onoho dne v létě 1948 od sebe vzdáleny 110 kilometrů. Alice ve Springfieldu v Illinois a Diana v St. Louis. Krátce po půl páté odpoledne náhle pocítila Alice, která seděla doma a četla, prudký náraz na levé straně těla, po němž následovala ostrá bodavá bolest a šok. Předtím, než omdlela, ještě stačila říci: „Něco se stalo s Dianou.“ Diana byla tou dobou na cestě domů – ve vlaku, který právě po půl páté vykolejil. Žena proletěla vozem a dopadla na levou stranu. Měla zlomená žebra a otřes mozku. Krátce po návratu omdlela a probrala se až v nemocnici. Také Alice měla po pádu ze židle zlomená dvě žebra, stejně jako její sestra. Spadnout při čtení ze židle a utrpět shodná zranění jako jednovaječné dvojče o sto kilometrů dále – to je opravdu podivná náhoda.
Podobný příběh, jichž rozhodně není málo, byl zaznamenán 21. 7. 1975 v kalifornském Rosevillu. Nettie Porterová měla havárii. Její sestra Nita Hustonová, která pracovala v nemocnici jen pár kilometrů od místa neštěstí, najednou ucítila bolest v levé noze. Svlékla si kalhoty a viděla, jak se jí po celé levé části těla vytvářejí odřeniny – naštěstí byl na místě přítomen i očitý svědek, správkyně nemocnice, která podivný příběh potvrdila. Tragické jsou i případy, rovněž nikoli ojedinělé, kdy přenos bolesti či zranění mezi dvojčaty končí smrtí obou bytostí. Podle některých odborníků může k přenosu bolesti docházet i u dvouvaječných dvojčat.
Oddělená synchronizace
Stejné zvyky, fyzické i psychické dispozice můžeme pozorovat i u jednovaječných dvojčat, která byla vychována odděleně. Touto záležitostí se dlouhodobě zabýval psycholog Thomas Bouchard z univerzity v Minnesotě. Prozkoumal v průběhu jednoho týdne více než třicet dvojic jednovaječných dvojčat, která byla v prvních měsících od sebe oddělena a znovu se setkala až v dospělosti. Jeden z nejzajímavějších případů je popisován v několika knihách.
Dvě Angličanky Bridget Harrisonová z Leicesteru a Dorothy Loweová z Burnley zjistily až v roce 1979, že jsou dvojčata. To jim bylo šestatřicet roků. Narodily se totiž v roce 1943 v Lancashiru a od té doby žily odděleně. Provdaly se ve stejném roce. Jedna pokřtila svého syna na Richarda Andrewa a druhá na Andrewa Richarda. Dcera Bridget se jmenuje Catherine Louise a dcera Dorothy Karin Louse (jméno Karin dostala jen proto, že si to přál někdo z příbuzných, Dortothy chtěla Catherine). Obě se učily hrát na klavír, složily stejnou zkoušku, potom toho nechaly. Obě měly zápal mozkových blan. Sbíraly stejné vycpané hračky a měly téměř stejné svatební šaty. Obě nechávaly pootevřené dveře ložnice a používaly stejný parfém. Obě si jednou psaly deník a to v roce 1960. Oba deníky měly stejnou vazbu a jejich každodenní záznamy byly navlas stejné. Boucharda šokovalo, že při setkání na letišti v Minneapolis v roce 1979 měly obě na jedné ruce sedm prstenů a na druhé náramek a hodinky. Výzkum prokázal mimořádnou shodu mezi nimi ve všech oblastech, dokonce i v kvocientu inteligence.
O podobných shodách u dvojčat by mohli lékaři, psychologové a psychiatři vyprávět dlouhé hodiny. Mnohé podobnosti jsou vysvětlitelné, jiné patří stále ještě do oblasti záhad.
(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474667
DnesDnes415
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden1008
Tento měsícTento měsíc6297

Partnerské weby

apartman banner