Nejznámější a snadno rozpoznatelný příznak hrozícího infarktu je ochromující bolest za hrudní kostí. Existují však další příznaky, které byste neměli opomíjet. Podle údajů Institutu klinické a experimentální medicíny prodělá infarkt myokardu ročně až 16 000 Čechů, přibližně desetina končí smrtí. Léky nové generace a efektivní operační postupy by však mnoho životů dokázaly zachránit, pokud by postižení včas rozpoznali často vágní a nedramatické příznaky a rychle na situaci reagovali. Pronikavá bolest za hrudní kostí je obecně známá, jenže nedávné výzkumy zjistily, že některé osoby - zvláště ženy - mohou dostat infarkt, aniž by nějaké bolesti na prsou zaznamenaly. Mají totiž jiné potíže, které špatně interpretují nebo dokonce ignorují. Tentýž nerv, jenž má na svědomí bolest v srdci, se větví k rameni, žaludku a levé paži. Navíc podle posledních výzkumů se infarkt u žen může projevit zcela jinak než u mužů.
Klasické příznaky infarktu:
- Nepříjemný tlak, pálení nebo svírání na prsou, velká bolest uprostřed hrudi trvající déle než pět minut
- Bolest vystřelující z hrudi do obou paží nebo do krku, čelistí, ramen
- Nadměrné pocení, dušnost, únava
- Malátnost či mdloby
- Nevolnost a zvracení
Odborníci varují i před dalšími příznaky, které mohou být ojedinělé nebo současné s bolestí na hrudi jako trávicí potíže, bolest v dolní čelisti, bolest v paži či rameni, dušnost, pocit únavy, úzkostné stavy.
Kdo by měl zvláště sledovat netypické příznaky? Jsou to kuřáci, diabetici, lidé nad 65 let, lidé s vysokým krevním tlakem, cholesterolem nebo ti, v jejichž rodině už infarkt někoho postihl. Dále málo aktivní lidé, muži s poruchou erekce a ženy, které dlouhodobě užívají antikoncepci nebo jsou v přechodu.
(ndro)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698807
DnesDnes135
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2325
Tento měsícTento měsíc13641

Partnerské weby

apartman banner