V Aši se údajně uskutečnila jedna z nejpodivuhodnějších transmutací v dějinách alchymie. Jak a kdy?
V únoru roku 1704 byl wertherburský vyslanec Liebknecht pověřen posláním ve Vídni. Cestou zpět měl za společníka cizince mluvícího velmi dobře francouzsky, italsky, latinsky a řecky, protože navštěvoval mnoho evropských zemí. Když projížděli Čechami, konverzace se zcela přirozeně stočila na alchymii. Vyslanec byl člověk umíněný ve svých názorech, popírající reálnost této vědy.
Dne 16. února navečer oba cestovatelé přijeli k městečku Aš. Liebknechtův společník, aniž by cokoliv řekl, jej přivedl ke kováři. Chtěl provést pokus pomocí ohně a kovářské pece, ale protože bylo už pozdě, museli pokus odložit až na další den. Nazítří vložil neznámý do kelímku rtuť, potom k ní nasypal červený prášek a rychle jej smísil s kovem. Rtuť začala tuhnout, a když obsah vyklopil, bylo to nejkrásnější zlato, jaké se kdy dalo spatřit.
Potom si cizinec připravil druhý kelímek, do kterého rovněž umístil rtuť, aby zopakoval předcházející pokus. Tentokrát ale zlato nebylo tak pěkné jako předtím. Proto konstatoval, že jej přečistí. Zlato rozpustil v novém kelímku a přidal k němu určitý prášek, zlato okamžitě ztratilo svou barvu a zbělelo. Když se kov slil, našli místo zlata devět uncí nejčistějšího stříbra. Cizinec přenechal jak zlato, tak stříbro Liebknechtovi a pokračoval v cestě do Francie.
Soudí se, že šlo o tajemného Lascarise, narozeného na ostrově Mytilene, který pocházel ze staré císařské rodiny Lascarisů. Údajně byl zasvětitelem jiného velkého adepta Solomana Trismasina. Ten působil začátkem 18. století zvláště na území Německa, kde jej osobně poznal dánský kancléřský rada Dippel. Lascaris obvykle neprováděl transmutace před svědky, ale je možné, že jednou udělal výjimku. A to právě v Aši, kde chtěl možná i z pýchy trochu předvést své tajemné umění.
(toh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475216
DnesDnes383
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1557
Tento měsícTento měsíc6846

Partnerské weby

apartman banner