S pálením žáhy se denně setkává asi desetina dospělé populace. Za život tato komplikace potká až 40 % dospělých a běžně se vyskytuje u poloviny těhotných žen.
Celkově o této potíži platí, že pokud se s ní setkáváme zřídka, není potřeba se jí nijak blíže zabývat. Pokud ale tento zdravotní problém nastává opakovaně, je důležité nepodceňovat léčbu.
Jedním z důvodů pálení žáhy může být tzv. hiátová kýla. Jde o poruchu, kdy část žaludku vyhřezne otvorem pro jícen nad bránici do mezihrudí, a tudíž usnadňuje nechtěný návrat žaludečních šťáv zpět do jícnu. Hiátová kýla se dá zjistit pomocí RTG vyšetření.
Další důvody pálení žáhy souvisí se stravou a životním stylem. Spouštěčem může být nepravidelné stravování, velké porce jídla během dne, konzumace bohatších jídel navečer, kdy se metabolismus zpomaluje a není připraven na trávení složitých a tučných jídel.
Potraviny, které obecně vyvolávají pálení žáhy, jsou tučná jídla jako majonéza nebo smažená a fritovaná jídla, silně kořeněná nebo silně horká a studená jídla, silná káva, kyselé nápoje jako červené a bílé víno. Dále také hůře stravitelné potraviny jako luštěniny, cibule, vajíčka natvrdo, zelí nebo čerstvý chléb. Pozor také na nadváhu a dlouho neřešený stres. Pálení žáhy může také vznikat jako vedlejší účinek některých léků, zde je potřeba probrat jejich případnou náhradu s lékařem.
Ačkoli to zní nepopulárně, doporučuje se omezit těžká a mastná jídla a přejídání jako takové. Strava by se měla přijímat ve větším množství malých porcí, případnou nadváhu je dobré shodit. Z krátkodobého hlediska ulevuje vypít sklenici čisté vody, spát s hlavou ve zvýšené poloze a nedoporučuje se odpočívat po jídle vleže. Pakliže problém přetrvává, je nejlepší poradit se s lékařem, který může předepsat vhodné léky, někdy dokonce přichází v úvahu i operační řešení.
(zla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500112
DnesDnes406
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden2802
Tento měsícTento měsíc11458

Partnerské weby

apartman banner