Olgoj chorchoj
Písečný červ, který se má vyskytovat v jižní části mongolské pouště Gobi. Má jít o hladkého živočicha délky 0,5 – 1,5 metru, který připomíná tlusté střevo naplněné krví. Říká se, že dokáže zabíjet na dálku, což je v jedné verzi způsobeno elektrickými výboji, ve druhé jedem, jenž je červ schopen vystříknout na větší vzdálenost. Mongolové jej považují za nadpřirozenou bytost.
Mokele mbembe
Ještě před objevením dinosaurů byly Evropanům známy zvěsti o vodomilné příšeře žijící v bažinách kolem africké řeky Kongo. Domorodci tvrdili, že je velká jako slon, má dlouhý ohebný krk a ocas jako krokodýl. Jméno Mokele mbembe v jednom z místních jazyků znamená „ten, který zastane tok řeky“.
Ogopogo
„Vzdálený příbuzný“ lochnesské příšery údajně žije v kanadském jezeře Okanagan (Britská Kolumbie). Jde o zelenou hadovitou příšeru dlouhou i více než 20 metrů, která plave pomocí vlnovitého pohybu. Občas pozorovaná hlava je přirovnána k hlavě koně, někdy i berana. Na rozdíl od lochnessky má být Ogopogo dravé a údajně je schopno stáhnout pod hladinu i koně.
Irquiem

V oblasti Kamčatky a Čukotky má přežívat obrovitý medvěd Arctodus simus, o němž se předpokládá, že vymřel před deseti tisíci lety: Irquiem, jak jej nazývají domorodci, má být jakýmsi křížencem medvěda a kočkovité šelmy. Nesmírně dravý živočich se podle zpráv pohybuje velmi rychle, v kohoutku měří kolem 1,5 metru a váží dvě tuny.
Kongamato
V močálech mezi Angolou, Zambií a Zaire žije podle vyprávění místních domorodců létající netvor krvavě rudé barvy. Jeho kůže je hladká, zobákovitá tlama plná ostrých zubů a netopýří křídla mají rozpětí kolem dvou metrů. Domorodci dravého létavce, který se podle popisu nápadně podobá jurskému ptakoještěru Dimorphodon macronyx, považují za vtěleného démona.
Mořský had
Hlášení o této mýtické mořské příšeře jsou zaznamenávána po celá staletí. Mořským hadům se přisuzovaly různé rozměry – od několika po desítky metrů. Skeptici jsou přesvědčeni, že za většinou ze stovek pozorování mořského hada jsou delfíni a velryby. Jako mořský had jistě mohl být častokrát určen i histoun stříbřitý, dosahující délky až osmnácti metrů.
Hromopták
Mezi indiánskými kmeny západního pobřeží Kanady je rozšířená legenda o obrovském dravci, kterému se říká thunderbird (hromopták). Vypráví se o něm, že když zamává křídly, zvedne se prudký vítr, připomínající bouři. Spekuluje se, že by mohlo jít o zástupce rodu teratornis, jejichž pozůstatky se nalezly v Kalifornii a kteří dosahovali rozpětí křídel až sedm metrů.
Čipekve
V bažinách Konga, severovýchodní Angoly a části Zambie údajně žije tvor, který je napůl slonem a napůl drakem. Je znám pod jménem čipekve, což znamená vodní lev. Má protáhlou hlavu plnou ostrých zubů, napadá nosorožce, hrochy i slony. Teoreticky by mohlo jít o gigantického varana nebo přežívajícího dravého dinosaura.
Obří kajman Amazonie
Od hranic Brazílie s Bolívií, Kolumbií a Peru občas přicházejí zprávy o gigantickém kajmanovi, třikrát tak velkém než kajman černý, jehož maximální délka dosahuje šesti metrů. Bezmála dvacet metrů by tedy měl mít tento obří plaz, který by mohl být potomkem asi před
třemi miliony let žijícího kajmana Dinosuchus terror.
(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474668
DnesDnes416
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden1009
Tento měsícTento měsíc6298

Partnerské weby

apartman banner