Žíly jsou cévy, které přivádějí odkysličenou krev z tělního oběhu zpět k srdci. Tento zásobník, v kterém se nachází zhruba dvě třetiny celkového objemu krve, je velice důležitý zejména v případě krvácení. Dokáže totiž vyrovnat ztráty až jedné čtvrtiny celkového objemu krve.
Zánět žil je onemocnění, při němž dochází ke zpomalení žilního odtoku, poškození žilní stěny nebo vzniku trombů. Postiženy bývají nejčastěji dolní končetiny, zvláště pokud je člověk upoután několik dní na lůžku. Na horních končetinách se onemocnění vyskytuje nejčastěji jako následek nitrožilních injekcí. Zánět žil může mít dvě různé podoby. Dle místa výskytu se rozděluje na zánět povrchových žil a zánět hlubokého žilního systému.
Zánět povrchových žil postihuje povrchové žíly a velmi často doprovází křečové žíly (varixy). Zánět hlubokého žilního systému je onemocněním podstatně závažnějším, neboť při něm dochází ke vzniku krevní sraženiny (trombu), která může způsobit až plicní embolii. Ročně v naší republice postihne toto onemocnění až dvacet tisíc lidí.
Podmínkou vzniku zánětlivého onemocnění žil je zpomalení krevního toku a srážení krve. S trombózou se můžeme setkat i u velice mladých lidí, neboť nadměrné srážení krve může být dáno genetickou poruchou. Dalším důvodem vzniku bývá poškození cévní stěny po chirurgických výkonech, úrazech, při nádorových onemocněních, ale i jako následek používání různých farmak. Může být také jednou z komplikací u obezity, těhotenství, imobilizaci na lůžku atd. Poměrně častým rizikovým faktorem je také dlouhé cestování. Riziko spočívá v dlouhodobé nečinnosti dolních končetin a nemožnosti změnit polohu. Větší riziko postižení je u lidí starších 50 let.
Účinnou prevencí je udržování přiměřené tělesné hmotnosti a pravidelné cvičení, alespoň pár minut denně. U zánětu povrchových žil se postižená končetina stáhne elastickým obinadlem a pacientovi je indikována chůze. Postižené místo se chladí studenými obklady a natírá protizánětlivou mastí. Při teplotě je nutné nasadit antibiotika či léky proti srážení krve. V případě zánětu hlubokého žilního řečiště vyžaduje léčba hospitalizaci a sledování. Většinou je nutné zahájit léčbu trombolitiky. Pokud máte podezření na zánět žil, ihned vyhledejte lékaře, neboť každá sekunda může rozhodovat o vašem životě.
(toh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2471071
DnesDnes283
VčeraVčera623
Tento týdenTento týden1486
Tento měsícTento měsíc2701

Partnerské weby

apartman banner