V oblasti Moravské brány jste mohli ještě na začátku devatenáctého století potkat morové ženy. Chodily v bílém, měly drobné postavy s poněkud protáhlýma očima. V jedné pověsti z Pobečví se uvádělo, že zachránily sedláka s rodinou a čeledí, protože je převezl přes brod na Oseku. Morové vyslankyně mířily do vsi, aby všechny obyvatele nakazily obávanou „černou smrtí“. Varování i děj příběhu připomíná Lotův biblický příběh. Sedlák naloží jídlo na tři dny, vodu, krmení pro koně, dobytek a psa, vezme zvířata, blízké, čeleď a všichni kvapem vyjedou na vysokou horu, kde se utáboří. Jen zvědavá selka se při přesunu otočí, chce vidět morové ženy. Je zasažena „ranou boží“ a umírá. Bílé ženy připomínají obyvatelky Asie (bílá je tam barvou smutku), v kapsách mají podivné „krabičky“. O koho se jednalo? Byly to roznašečky virů? Likvidátorky hříšné pozemské rasy? Mstitelka v bílém totiž hovořila o brzkém konci lidí, jejich světa i života.
Zvláštní byly i věštky, ošklivé divoženky od vod a bažin. Nejčastěji žily přímo na hrázi u rybníka. Nepozorným matkám měnily děti za své, rodina pak nevědomky vychovávala „věšťáka“. Věšťáci prý byli zaostalí, neumělá slova a podivný vzhled je pasoval mezi netvory. Nemohlo se jednat o nějaký šílený experiment neznámé rasy? Zbavit se věšťáků nebylo vůbec jednoduché, bylo nutné vykonat složitý magický rituál s vaječnými skořápkami a svíčkami, potom šlehat malého netvora šípkovými pruty, dokud se neobjevila jeho matka. Ta pak pravé dítě ihned vrátila do rodiny.
Vyhledáváni byli i tzv. „božci“, originální poustevníci, léčitelé, bylinkáři a mágové v jedné osobě. Žili na samotách, například pod Javorníkem. Po severní Moravě se potulovaly také nebezpečné bludné duše. Rekrutovaly se z nebožtíků, kteří ani po smrti nenalezli pokoj. Bludné duše se dokázaly vtělit do rostlin, dřevin i kamenů. Na pomezí Přerovska se taková duše schovala do starého javoru. Když mu chalupník uřízl překážející větev, strom začal krvácet jako člověk. Vyděšený muž se oběsil ve stodole. Nadpřirozené síly opět zvítězily...
(sun)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500086
DnesDnes380
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden2776
Tento měsícTento měsíc11432

Partnerské weby

apartman banner