Někdo doporučuje spoléhat se na silnou vůli, jiný investuje do podpůrných odvykacích prostředků z lékárny, další se snaží motivaci nacházet ve zlepšení svého zdraví nebo rodinného rozpočtu. Pokud vážně uvažujete o tom, že se zbavíte závislosti na nikotinu, k tomuto kroku vám lze jen gratulovat. Na místě je připomenout, že většina kuřáků, kteří kouří kolem pětadvaceti cigaret denně, se nedožívá 65 roků. Kouření má na svědomí víc úmrtí jak všechny choroby, letecká, dopravní a jiná neštěstí. Mnoho kuřáků umírá předčasně na infarkt, cigaretový dým ve vzduchu zvyšuje riziko rakoviny plic a srdečních onemocnění.
Co můžete udělat
Jak přestat kouřit? Přestaňte s tím naráz. Pokud zvolíte cestu postupného denního snižování přídělu cigaret, tenhle „manévr“ by neměl trvat déle než dva týdny. Nenoste při sobě ani cigarety, ani zápalky, nesnažte se cigarety od někoho půjčovat. Změnu udělejte i ve svém stravovacím režimu. Pokud se v době abstinenčních příznaků upnete na jídlo, budete si dopřávat vydatnou kalorickou stravu, váha půjde nahoru a vaše odhodlání navždy se zříci kouření se tím oslabí. Místo cigarety může jako šidítko posloužit mentolový bonbon nebo žvýkačka. O svém kroku informujte všechny, s kým se pravidelně stýkáte, svůj úmysl před nikým nezatajujte. Okolí vás určitě podpoří a vám samotným bude před jejich zraky trapné svůj slib porušit.
Organismus vám poděkuje
Co se bude dít, když vykouříte svoji poslední cigaretu? Po čtyřiadvaceti hodinách se tělo zbaví oxidu uhelnatého v krvi. Za pár dní budete lépe dýchat, zlepší se čich i chuť. Po pár týdnech dojde k lepšímu prokrvení celého těla, pocítíte zlepšení celkového zdravotního stavu. Jestliže vás jako kuřáka trápil kašel, měli jste problémy s dýcháním, po pár měsících abstinence problémy ustoupí. Riziko onemocnění rakovinou plic a infarktu myokardu se za několik málo roků bez cigarety sníží na polovinu.
(mv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474670
DnesDnes418
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden1011
Tento měsícTento měsíc6300

Partnerské weby

apartman banner