Bylinky mají zázračnou moc a i v dnešní moderní době se k nim s oblibou vracíme. Dají se využít nejen v kuchyni jako koření, pomáhají při léčbě nejrůznějších zdravotních obtíží, ale jejich přírodní látky mohou být levnou a účinnou kosmetikou. Připomeňme některé osvědčené recepty našich předků:
Pleťové vody
Na regeneraci pokožky, pleť se sklonem k ucpávání pórů je vhodná březová. Padesát gramů listí břízy spaříme půl litrem vroucí vody, přikryjeme a necháme asi dvacet minut louhovat. Pleť touto vodou omýváme vždy ráno a večer. Když spaříme několik listů jahodníku a necháme půl hodiny louhovat, získáme doslova léčivou pleťovou vodu na smíšenou nebo mastnou pleť. Podobně lze připravit jitrocelovou, kterou naše babičky omývaly nečistou, uhrovitou pleť se sklonem k akné. Na mastnou pleť můžeme vyzkoušet odvar ze šalvěje a heřmánku v poměru jedna ku jedné několikrát denně.
Bylinkové koupele
Osvěžují a zároveň léčí. K jejich přípravě potřebujeme čtyři plné hrsti bylin, dáme do hluboké nádoby a spaříme dvěma litry vroucí vody. Necháme alespoň čtvrt hodiny vyluhovat, přecedíme a vlijeme do připravené vanové lázně. Vyzkoušet můžeme i jiný způsob, kdy bylinky nasypeme do plátěného sáčku. Ten upevníme k okraji vany tak, aby byl po celou dobu koupele ponořen ve vodě. Suché pokožce udělá dobře výluh z rozmarýnu a šalvěje. Velmi osvěžující koupel, která zároveň působí antisepticky, pokožku dobře tonizuje bude směs bylinek - po sto gramech heřmánku, šalvěje, rozmarýnu, mateřídoušky.
Voňavé odvary
Mají podobný účinek jako koupele a jsou vhodné k ošetření pokožky. Přikládají se jako příjemný teplý obklad na tvář na dobu patnáct až dvacet minut, nebo tvář potíráme vatovým tamponem namočeným v odvaru několikrát denně. Na zhotovení léčivého odvaru potřebujeme dvě lžičky sušených bylinek, které spaříme asi 2 dl horké vody, necháme asi čtvrt hodiny vyluhovat a přecedíme přes umělohmotné sítko. Stav mastné pleti pomáhá zlepšovat heřmánek, jitrocel, mateřídouška, řebříček. Na smíšenou používali naši předci nejčastěji heřmánek, suchou pleť osvěžovali mátou, odvarem z lipového květu. Přeslička se používala proti trudovitosti, odvar z růže poskytoval báječné hydratační účinky.
(es)

RADA SPIRITU
K přípravě bylinkových odvarů používáme skleněné nebo kameninové nádoby.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472940
DnesDnes345
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3355
Tento měsícTento měsíc4570

Partnerské weby

apartman banner