Len patří k nejstarším kulturním plodinám, dříve se mu říkalo „požehnaná rostlina“, neboť přinášel štěstí, chránil před čarodějnými kouzly a uzdravoval. Lněná semínka se právem řadí k super potravinám, neboť vynikají vysokým obsahem cenných látek, zejména zdravých tuků - omega 3-mastných kyselin. Jsou skvělým lékem při zánětlivých potížích kloubů a revmatismu, chrání před nemocemi srdce a cév a celkově posilují imunitní systém. Podle některých lékařů nepříjemné projevy, jako je bolest žaludku, nevolnost, pálení žáhy, nechutenství či nadýmání zmizí již po třech týdnech „lněné léčby“.
Semínka pomáhají i při vředové chorobě žaludku a dvanáctníku a působí pozitivně na kožní problémy včetně ekzémů a lupénky. Semínka lnu obsahují množství vlákniny, čímž dokážou na sebe vázat velké množství škodlivých látek a působí jako šetrné projímadlo. Obsahují i látky s podobným účinkem jako estrogeny, proto jsou vhodné i pro ženy v přechodu. Doporučené množství je jedna až dvě polévkové lžíce mletých semínek denně, pro léčebný efekt se doporučuje jejich dlouhodobější užívání.
Zdravý je také lněný olej, neboť díky technologii lisování za studena obsahuje vysoké procento látek - ligninů, které mají výrazné protirakovinné účinky. Olej se používá k léčení a prevenci srdečních onemocnění, snižuje vysoký cholesterol v krvi a krevní tlak, je vhodný k zmírnění některých zánětlivých onemocnění, působí účinně v případě zácpy, posiluje trávení, čistí střeva a upravuje mikrofloru. Lněný olej lze využít i zevně, lze jím potírat pokožku, která bude vláčnější a jemnější.
(žuk)

DODATEK
Lněná semínka přidáváme do jogurtu či měkkého tvarohu, do müsli a cereálních směsí. Mletými semínky můžeme posypat zeleninové saláty, polévky a další pokrmy. Lněný olej se výhradně používá jen ve studené kuchyni.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474652
DnesDnes400
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden993
Tento měsícTento měsíc6282

Partnerské weby

apartman banner