Je dokázáno, že lidé, kteří se často a rádi smějí, mají mnohem menší problémy s nervovou soustavou, se spánkem i se soustředěností. Smích celkově projasňuje mysl člověka a vede k dobrému pocitu i k nadšení. Smějící se lidé nepodléhají dokonce ani tak snadno některým nemocem. Jak z léčitelského, tak i z lékařského hlediska proto lze konstatovat, že smích je zdravý a velice prospěšný.
Avšak jak bylo zjištěno, proti předchozím desetiletím se smějeme podstatně méně. Tak zatímco v roce 1948 se lidé smáli v průměru 16 minut denně, dnes už pouze jen pět až šest minut denně. Zdálo by se, že důvodů k smíchu je dnes také poněkud méně, ale to není zase tak zcela pravdivé. Pokud se z nás ovšem vytrácí smích, vyloudí se místo něho deprese, pochybnosti, neuróza, nejistota, stres a nakonec i nejrůznější psychické a další zdravotní potíže. Absence smíchu pak vede ke křečovitosti, podezřívavosti a někdy i k trápení. Dobré pak je, když se dokážeme občas zasmát třeba i sami sobě, neboť každý z nás někdy činí nejrůznější hlouposti, které by jinak skutečně k smíchu byly. Smíšci se také obvykle dožívají vyššího věku oproti věčným škarohlídům a mrzoutům.
Ve srovnání s dnešní dobou se dříve točilo a hrálo i více komediálních filmů, jeviště divadel a kabaretů nabízela daleko více důvodů k veselé zábavě a k smíchu. Dnes převládají dramatická témata se střelbou, vraždami a kriminálními zápletkami plná nejrůznějšího násilí, která příliš smíchu a uvolnění nevyvolávají. Obdobně je tomu rovněž u hudebních produkcí. Namísto dřívější veselé hudby doprovází dnešní diskotéky síla decibelů s často disharmonickými melodiemi, které vedou spíše ke stresu.
Denně bychom se neměli zapomenout pěkně od srdce něčemu zasmát, neboť smích uvolňuje, osvobozuje od problémů i trudnomyslnosti a vede rovněž i k většímu uspokojení. Hlavně však smích dává pocit svěžesti a nesmírně prospívá nervové soustavě.
(kov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469823
DnesDnes238
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden238
Tento měsícTento měsíc1453

Partnerské weby

apartman banner