První lékařské předpisy se píší obrázkovým písmem na hliněné destičky. jejich vznik sahá až do roku 40 000 let před naším letopočtem ( doba sumerská).
Mimochodem, sumerští lékaři předepisují na bolest hlavy odvar z vrbové kůry. Za necelých šest tisíciletí přicházejí vědci s dokonalým lékem aspirinem, který obsahuje totéž – vývar z dubové kůry.
Román od doktora
„Med jsou slzy bohů, pampeliška zázrak seslaný Sluncem. Vosk z včelích úlů vytahuje z těla všechno zlo. Kdo sní misku klíčícího obilí s krví z mladé klisny, přijde o horkost v břiše,“ píše se v Berlínském papyru (Papyrus Berlin) z roku 1350 před naším letopočtem. V egyptské Sakkaře jej v polovině 20. století objevuje německá archeologická výprava. Papyrus mimo jiné obsahuje lékařské recepty na dětské choroby či popáleniny. „Egyptský lékař musel být často i lékárníkem. Léčiva uvedená ve svém předpise musel někdy zhotovit i sám,“ říká současný německý historik lékařství Hans Brumhen. Pro představu – recept na léčení popáleniny nohy je napsán na papyru dlouhém necelé dva metry a obsahuje 143 slov. Skupina kanadských studentů farmacie z Montrealu v roce 2004 zkouší podle uvedeného předpisu vyrobit mast i kapání. Chemický rozbor potvrzuje, že lék je účinný.
Ránu je třeba vykuřovat
Středověk si rovněž libuje v dlouhých lékařských předpisech. Na rozdíl od staroegyptských kolegů evropští mágové a léčitelé doporučují poměrně zvláštní léčiva. „Každý den o půlnoci nechť písař hradního pána pozře syrový ocas ze zmije. Nad ránem jest nutné několikrát po sobě vypít vývar z ovádů a mravenců, zahřátý a zahuštěný smolou z břízy. Přes den doporučuje se zapalovat u lože chorého hrst kadidla,“ stojí v receptu anglického lékaře Johna Wismarka z roku 1411.
Klikyháky psané latinsky
V 17. století se medicína zahaluje do tajemného oparu staré latiny. Lékaři drmolí své závěry v lidu nesrozumitelné řeči. Mísí dohromady řečtinu i latinu. Nemocní se často domnívají, že tím chtějí vyvolávat větší úctu k lékařskému povolání. Recepty jsou psány víc než nesrozumitelně. Ostatně latina vládne receptům i dnes. Dřívější čmáranice, v nichž se vyznal jen lékař a lékárník, však dnes nahrazují texty psané na recept přímo počítačem.
Předpis s rychlostí 1000 kilometrů za sekundu
V supermarketu SUN ve městě Barrie (provincie Ontario, Kanada) je hned vedle regálů potravin pult s názvem Drugs. „Není to prodejna drog, jak napovídá název, ale lékárna. V celé zemi ji najdete v každé samoobsluze a většinou je otevřena nepřetržitě. Pokud sem pacient přijde pro lék, který musí být předepsán lékařem, stačí, aby řekl jen identifikační číslo svého doktora,“ říká farmaceut Jim Frank. Obsluha se během několika vteřin spojí s počítačem lékaře, který funguje i v jeho nepřítomnosti. Výdej léků i jeho množství a způsob užití vyjede z tiskárny a pacient je ihned obsloužen.
(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475222
DnesDnes389
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1563
Tento měsícTento měsíc6852

Partnerské weby

apartman banner