Kdysi křišťálově čistá hladina jezera na Štrbském plese, v hojně navštěvované turistické části Slovenska, v poslední době změnila svoji barvu k nepoznání. Odborníci si s tím zatím vůbec nevědí rady, a tak stále analyzují vzorky vody, která záhadně mění svoji barvu k nepoznání.
Vedení Tatranského národního parku je touto skutečností velice znepokojeno a připomíná, že někdejší jezero už není vůbec čisté, ale značně zelené a zakalené. Nejprve se zdálo, že v horském jezeře se rychle množí řasy a sinice. Avšak podle odborníků je tato změna tak rychlá, že se do Štrbského plesa muselo dostat "něco", co tam dříve určitě nebylo. Jeden ze znalců, který se výzkumem Štrbského plesa zabývá už 20 let, usuzuje, že skok změny je příliš značný, aby se odehrál jen sám od sebe. Majitelé hotelů v okolí horského plesa se přitom dušují, že se záhadným zeleným povlakem na vodní hladině nemají nic společného, navíc kanalizace patří ke zcela novým a ústí do míst mimo oblast Štrbského plesa. Přesto jezero stále a rychle mění barvu. Navíc se jedná zřejmě o jediné jezero na světě, kde žije sladkovodní severská ryba sichmaréna v čisté formě. V těchto vodách by se jich mělo údajně vyskytovat kolem 50 kusů, pokud tam ovšem po náhlé změně ještě vůbec nějaké jsou.
Tam, kde nedokáží spolehlivě odpovědět vědci a odborníci, se obvykle dostávají ke slovu záhadologové. Někteří z nich už se nechali slyšet, že pokud se nejedná o přírodní proces, například působením řas či sinic, ani o znečištění způsobené lidskými faktory, mohlo by se jednat o mimozemské působení. Okolím naší planety prolétává značné množství různých meteoritů i drobných vesmírných úlomků a tělísek, z nichž některé nemusely při průletu zemskou atmosférou jen tak shořet nebo se vypařit, ale dosáhnout až zemského povrchu. V tomto případě tedy vodní hladiny na Štrbském plese. Nejednou již odborníci na mimozemský výzkum potvrdili hypotézu, že život na naši Zemi, zrovna tak jako na jiné planety, mohly přinést právě komety nebo úlomky, které tam dopadly. V těchto zbytcích meteoritů se může nacházet jakási zakonzervovaná forma života, která se probouzí v okamžiku, kdy se dostane do vhodného prostředí. Naše pozemská atmosféra se vzduchem a vodou mohou těmi spouštěcími mechanismy být. Jedna z takovýchto možností ohledně záhady na Štrbském plese se nyní nabízí. Záleží nyní na dalších výzkumech, které odborníci provádějí. Dost možná, že se tuto záhadu buď nepodaří nikdy spolehlivě vysvětlit, nebo bude ještě více neuvěřitelná a překvapující.
PAVEL KOVÁŘ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2425856
DnesDnes345
VčeraVčera709
Tento týdenTento týden1054
Tento měsícTento měsíc21335

Partnerské weby

apartman banner