Roku 1976 se ve Spojených Státech Amerických ve městě Philadelphia konala konference válečných veteránů – legionářů. Po nějaké době konání sjezdu značná část účastníků onemocněla těžkým zápalem plic, kterému někteří dokonce podlehli. Příčina se našla v klimatizačním zařízení hotelu, kde byli legionáři ubytováni. Nakonec byla objevena do té doby ještě nepopsaná bakterie, která byla nazvána Legionella pneumophila.
Původci nemoci se v přírodě kolem nás normálně vyskytují. Jejich přirozeným prostředím jsou hlavně přírodní vodní zdroje jako řeky, jezera a další možné rezervoáry vody, které často slouží jako zdroj pitné vody. O této možné cestě nákazy se ví, proto jsou dodržována přísná pravidla.
Do lidského organismu se bakterie dostává buď požitím kontaminované vody, nebo vdechnutím infekčního aerosolu, který se tvoří v klimatizačních zařízeních. Významnou roli hraje stav imunitního systému. Ohroženi jsou lidé vyššího věku, lidé trpící nějakým chronickým onemocněním a například lidé po transplantaci orgánů. Dalším významným rizikovým faktorem je kouření.
Léčba spočívá v podávání antibiotik (léčí samotnou příčinu onemocnění – hubí legionellu). V rámci prevence je nutné udržovat se v dobrém tělesném stavu – zdravě a pravidelně jíst, provozovat tělesnou aktivitu, dostatečně spát, vyhýbat se stresu a nekouřit.
(mz)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453442
DnesDnes138
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden1349
Tento měsícTento měsíc4388

Partnerské weby

apartman banner