Čtenář Luďěk M. z Hradce Králové se nám svěřil: „Ačkoli se snažím myslet pozitivně, jak se obecně radí, nějak to nepomáhá. Stejně jdu z problému do problému. Dokáže mi někdo říci proč? Není to „pozitivní myšlení“ jen klišé, mám vůbec šanci něco změnit? Co když je to dané karmou?…“
S dotazem jsem se obrátili na režiséra, spisovatele, malíře a mystika Harryho Telesfora.
Jak to je podle vás s pozitivním myšlením?
Pozitivní myšlení může vypadat jako klišé, pokud plně nepochopíme, jak vlastně funguje. Všechny problémy vznikají a končí v naší mysli. Jde o to, jak nad procesy žití přemýšlíme, jak o nich mluvíme a jak je ve skutečnosti žijeme. Naši předkové měli pár jednoduchých metod. Prazákladem všech je postoj neubližovat. Když se podíváte do podstaty toho slova, a vyselektujete všechny činnosti, slova a myšlenky, které ubližují, můžete zahlédnout podstatu sebe sama. Dost lidí ale myšlenkami ubližuje sama sobě, ani si nevšimnou, že se to přelévá směrem k druhým lidem, a to nejen v myšlenkách, ale i v mluvě a činech. Neklid a nesoulad myšlenek, řeči a činů mají vždy fatální důsledky. Ale padáme, abychom se poučili, znovu a lépe.
Je tedy šance na změnu?
Je to trpělivá práce, nejde to hned. Naše mysl nějak rostla a utvářela se na základě činů, slov a myšlenek, které nás na cestě potkaly z různých stran. Mysl má pak na vše nastavené automatické procesy na základě uložených zkušeností. Trochu se to chová jako programy a ty, jak víme, lze přeprogramovat. Když změníte zkušenosti, máte možnost změnit uvažování a tím celou situaci kolem sebe. Základem je dostat se nad sebe sama, to znamená pozorovat všechny procesy z vnějšku, jako takový pozorovatel na pozorovatele. Někde se tomu říká poslední pozorovatel. Tento virtuální pozorovatel může vysledovat, kde se věci v nás tříští, kdy vznikají pocity strachu, hněvu a dalších emočních záležitostí, které nám pak do života přitáhnou většinou utrpení. Strach je základním kamenem destrukce všeho dobrého.
Strach se zhmotní do problémů?
Vše je jen energie. Myšlenka je jeden z nejmocnějších energetických útvarů vůbec. Vše, co používáme, je výsledkem myšlenek, které dokázaly rozpoznat principy Vesmíru. To, že poskládáme něco, co je vidět a můžeme to vzít do ruky, neznamená, že nemůžeme myšlenkou formovat jiné energetické útvary. Hlavně svým myšlením predikujeme možnosti, které si přitáhneme. Kdyby lidé věděli, jak jejich mysl skutečně funguje, nejspíš by okamžitě na některé věci přestali myslet.
A co karma? Nemůže ta být příčinou trampot a potíží, jimiž procházíme?
Něco jako karma existuje. Je třeba si položit zásadní otázku - proč tu máme předěl - smrt a nový počátek? A proč na minulé životy tak rychle zapomínáme? Berte to tak, že máme vždy novou šanci, jak cosi prožít znovu a lépe. Když narušíme energii násilným činem nebo zlým záměrem, tak se nám to vrátí vrchovatě, aby došlo k vyrovnání. On je problém i trochu biologický. Přece jenom je naše tělo naprogramované v módu přežít, to znamená do bojové pozice. Ten boj se přenáší i do našeho myšlení a to je to, co se máme naučit rozpustit. Nejlepší je ze všech rovnic vyřadit sebe, respektive náš radiový signál, který na rádiu - těle -hraje nám, jak střelka dobře ukazuje, vždy, když porušíme princip neubližování.
Děkujeme za rozhovor. (zem)
Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470263
DnesDnes98
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden678
Tento měsícTento měsíc1893

Partnerské weby

apartman banner