Říká se, že cukrovka, u níž dlouhodobě dochází ke zvýšení hladiny cukru v krvi, lze až na 85 % ovlivnit životosprávou. Celosvětově enormní nárůst tohoto onemocnění souvisí s nezdravým životním stylem. Víc jíme a málo se hýbeme. Nejčastější je cukrovka 2. typu, tito diabetici mají většinou nadváhu nebo jsou obézní. Každý diabetik by si proto měl hlídat kalorie, protože nadbytečné kilogramy stav onemocnění zhoršují. S nimi přicházejí i další potíže, jako jsou například problémy s očním pozadím, klouby, vysokou hladinou cholesterolu, krevním tlakem, ledvinami.
Jak tvrdí diabetologové, cukrovkáři se léčí každým kouskem jídla. Přiměřený příjem cukrů v jídelníčku patří mezi hlavní zásady dietní léčby. Diabetik by měl ze stravy vyloučit cukry, cukrovinky a sladkosti, jíst málo a častěji. Žádoucí je snížit příjem tuků, vyloučit uzeniny, jako jsou salámy, párky, paštiky, klobásy, vnitřnosti, zaměřit se na libová masa. Do jídelníčku pravidelně zařazovat dostatek zeleniny, ovoce jíst v malém množství a to nejlépe jeden druh po jednom kuse za den, protože obsahuje hodně cukru. Zanedbávat by se neměl ani pitný režim s vyloučením sladkých nápojů. Doporučují se bylinkové čaje a minerální vody s nižším obsahem sodíku. Strava má být pestrá, chutná, nejvhodnější je úprava dušením, vařením, grilováním a pečením s minimálním množstvím tuků.
Diabetici se často domnívají, že když sáhnou po dia výrobcích, mohou je konzumovat bez omezení. Dia sladkosti sice nemusí obsahovat cukr, ale spoustu tuku. Proto je nutné hledat na obalech informace o množství sacharidů, tuků a kalorií a dobře zvažovat, co je pro ně vhodné. Rozhodně je nelze konzumovat v neomezeném množství, každé sousto je zapotřebí započítat do denního energetického příjmu.
(pru )

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2471613
DnesDnes199
VčeraVčera626
Tento týdenTento týden2028
Tento měsícTento měsíc3243

Partnerské weby

apartman banner