Syndrom neklidných nohou neboli SNN je veřejnosti poměrně neznámý problém, přestože se udává, že jím trpí až jedna desetina populace. Dříve nebyl syndrom neklidných nohou považován za regulérní onemocnění a pacienti tak byli považováni za hypochondry a jejich léčba byla velmi nekvalitní. SNN patří mezi poruchy spánku. Byl do této skupiny zařazen především proto, že jeho projevy zabraňují usnutí. Z neznámých důvodů postihuje častěji muže než ženy.
Podle příčiny vzniku dělíme syndrom neklidných nohou (SNN) do dvou skupin:
Primární SNN je vždy dědičný. Statisticky se udává, že pokud touto nemocí trpí jeden z rodičů, má dítě 50% pravděpodobnost, že jím bude trpět také. Bohužel doposud není znám gen, který vznik onemocnění podmiňuje.
Sekundární SNN zpravidla doprovází jiné onemocnění. Jedná se například o Parkinsonovu chorobu, nedostatek vitaminu B apod. Velkou pravděpodobnost rozvoje SNN mají jedinci s onemocněním ledvin, chudokrevností nebo chronickým onemocněním kloubů.
Přechodná forma syndromu neklidných nohou postihuje těhotné ženy. Potíže však zpravidla po narození dítěte zmizí.

Příznaky
Příznaky SNN se rozvijí v momentě, kdy jde nemocný spát. Teplo přikrývky, které působí na dolní končetiny, způsobí nepříjemné pocity v nohou, které mohou vyústit až v tupou a velmi nepříjemnou bolest. Nohy působí neklidným dojmem, jako by vyžadovaly pohyb. Právě ten je také úlevou pro nemocného. Tento fakt však způsobí, že je usínající jedinec nucen vstát a chodit. Tím dojde k narušení zdravého spánku a pacient se cítí velmi unaven až vyčerpán.

Diagnostika
Lékař stanoví diagnózu především na základě rozhovoru s pacientem, který bude zároveň zmiňovat velkou únavu. Velmi důležité je rozpoznat SNN od jiných onemocnění, například od degenerativní choroby nervů apod.

Léčba
Léčba syndromu neklidných nohou spadá do kompetence neurologa. Vzhledem k tomu, že se lékaři domnívají, že původ SNN může být podobný jako u Parkinsonovy choroby, předepisují také podobné léky. Dále je nemocnému doporučen pravidelný pohyb a koupele nohou ve studené vodě.
(mz)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2378704
DnesDnes562
VčeraVčera940
Tento týdenTento týden1502
Tento měsícTento měsíc6133

Partnerské weby

apartman banner