Podélné rýhy
Mohou signalizovat nedostatek kalcia nebo železa. U starších lidí to může způsobit nedostatek tekutin, který trvá již delší dobu, proto je nutné vypít denně 1,5 litru tekutin (ne alkohol). Pokud tento stav přetrvává, měl by lékař zjistit, zda se nejedná o nedostatek minerálů.

Příčné rýhy
Vznikají většinou zraněním nehtového lůžka. Může se ale jednat i o infekci, poruchy žaludeční či střevní, chřipku s horečkami. Neroste-li po zotavení nehet hladce, není látková výměna v rovnováze. Pak je třeba zvažovat návštěvu internisty.

Lámavé nehty
Může to způsobit časté umývání rukou nebo agresivní čistící prostředky, kdy je z nehtů odčerpáván ve zvýšené míře tuk. Ovšem může to poukazovat také na hormonální poruchu, diabetes nebo neurodermitis. Zkuste vetřít po tři týdny jednou denně do rukou olivový olej. Zůstanou-li nehty lámavé, je vhodné navštívit internistu.

Bílé skvrny
Jsou to malá volná místečka mezi rohovinou a nehtovým lůžkem, která vznikají poraněním měkkého nehtového kořene. Mohou být způsobeny malými nárazy nebo chybou při manikúře. V takovém případě byste měli být obezřetní při jejím provádění. Jsou-li ale nehty kompletně bílé, bezpodmínečně je nutné navštívit lékaře. Může to způsobovat srdeční infarkt.

Malé důlečky
Máte v nehtech malé prohlubeniny? Může to způsobovat lupénka nebo zánětlivá onemocnění kloubů. Nechte zjistit lékařem, zda je příčinou skutečně nemoc.
(nech)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433479
DnesDnes473
VčeraVčera729
Tento týdenTento týden3597
Tento měsícTento měsíc3597

Partnerské weby

apartman banner