Ve staré angličtině se vyskytuje slovo wyrm, které má více významů. Může to být červ, had nebo drak. Jen v britské mytologii je těchto tvorů zaznamenáno nejméně padesát, jinde ve světě jich jsou pak další stovky. Nejznámější z britských drako-červů je asi odporný červ z Lambtonu, lintonský červ a příšerný červ z Lofthouse.
Lambtonský červ, který měl doupě v hoře Loschy Hill, měl schopnost opětovného srůstání odseknutých částí a rychlé regenerace tkáně. Tato schopnost se později přenesla do mnoha bájí. Rytíři v nich sekali drakům hlavy, ale ty neustále znovu přirůstaly. Takový drak se dal zabít jedině za pomoci psů, kteří museli rytířem odseknuté části draka rychle odnést pryč, aby nemohly opět přirůst zpět.
Legenda o Lambtonském červovi praví, že rytíř, který ho zabil, si oblékl brnění hustě pobité ostrými noži a lehl si na skalisko v řece nedaleko dračího doupěte. Když na něj příšera zaútočila a omotala se mu kolem těla, sama se rozřezala na kousky. Kusy dračího těla odnesla voda a nemohly tak znovu spolu srůst.
Lintonský červ zase terorizoval malou vesničku ve skotském Roxburghu někdy ve 12. století. Zabíjel a požíral dobytek i lidi. Přemohl ho rytíř Somerville z Laristonu poněkud zvláštním způsobem. Na kopí nabodl kus rašeliny namočené do hořící pryskyřice a tuto ohnivou kouli vrazil červovi do tlamy. Vypálil mu tak všechny vnitřnosti. Spirálové brázdy na kopci Wormington Hill vznikly při smrtelném zápase této bestie.
Zmizeli tito starověcí tvorové v nenávratnu spolu s rytíři? Pravdou je, že dnes už o nich slyšíme jen sporadicky, to ovšem neznamená, že by se tu a tam neobjevili. Například v USA ve státě Arkansas už více než sto let venkované vyprávějí o hrozné šestimetrové obludě, které říkají gow-row. Je to napůl červ, napůl ještěr s dlouhými špičatými tesáky trčícími z tlamy. Skrývá se ve skalních dutinách a podzemních jeskyních. Jednoho se podařilo ubít obchodnímu cestujícímu Williamu Millerovi. Kostru tohoto zvláštního tvora poslal do Smithsonianského institutu. Ale jak už to u záhadných nálezů a tajemných živočichů bývá, nikdo o ní dnes nic neví a nenašel se ani záznam, že by tehdy do institutu došla.
(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476921
DnesDnes112
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3262
Tento měsícTento měsíc8551

Partnerské weby

apartman banner