Hřbitovy velkých evropských měst patří často k jejich největším pokladům, jsou útočištěm klidu a krásy, místem rozjímání, oplývající rozmanitostí stromů a volně žijících živočichů, jsou de facto přírodními rezervacemi uprostřed města. Proto není divu, že v minulosti byly tyto hřbitovy hojně navštěvovány, ale v noci zůstávaly ponuré. Nejinak je tomu s londýnským hřbitovem Highgate. Mnozí Londýňané ho pokládají za nejkrásnější poklad metropole. Nachází se v severní části Londýna a je rozdělen na západní a východní. Otevřen byl roku 1839 a je tam pohřbeno asi 170 tisíc lidí, najdete tu na 53 tisíc hrobů. Ve východní části je pohřben Karel Marx. Zpočátku měl skromný hrob v odlehlém koutku hřbitova. Později členové jeho fan klubu hrob přemístili na důstojnější místo a umístili na něj bustu. Zajímavé je, že na jeho hrobě jsou stále kytičky. Dnes je Highgate hřbitov lákadlem pro turisty, za vstupné vás provede průvodkyně se zasvěceným výkladem.

Smrt Elizabeth Eleanor Siddal
Dne 16. února 1862 zemřela v Londýně těhotná Elizabeth Eleanor Siddal (1829 - 1862), manželka anglo-italského malíře a básníka Dante Rosettiho (1828 - 1882). Bylo jí teprve 33 let. Vyšetřující lékařská komise došla k závěru, že šlo o nešťastnou náhodu, předávkovala se utišujícími léky proti bolesti. Ale ti, kteří znali tento manželský pár, věděli své. Elizabeth zemřela na předávkování opiem. Mnoho let měla deprese, problémy s váhou, byla závislá na omamných látkách. Trpěla akutními nemocemi a měla za sebou jedno nezdařené těhotenství. Šlo o sebevraždu. Elizabeth prý napsala manželovi dopis na rozloučenou, ale ztratil se, což je pochopitelné. Zpráva o sebevraždě by vyvolala skandál a Rosetti chtěl vypravit své ženě důstojný křesťanský pohřeb. Elizabeth byla pohřbena na tehdy nejmodernějším hřbitově v Highgate. Zarmoucený Dante napsal sbírku milostných poém, které jí věnoval, a tu pak nechal s tělem uložit do země. Sedm let po smrti své ženy byl Rosetti na dně. Z jeho dřívější slávy skoro nic nezbylo vlivem závislosti na drogách a alkoholu. Ale jeho agent Charles Augustus Howel se rozhodl, že umělcovu slávu vzkřísí. Požádal ho, aby nechal vyzvednout básnické dílo, které před sedmi lety pohřbil společně se svou ženou. Chtěl svolení k exhumaci těla, ale byl tvrdě odmítnut. Až po několika týdnech přemlouvání Rosetti svolil, ale pod podmínkou, že vše proběhne v utajení. Za několik dnů se tak u hrobu sešla malá skupinka lidí. Netušili, že spatří něco, co otřese jimi i celým Londýnem. Když odstranili víko rakve, uviděli Elizabethino tělo, navzdory přírodním zákonům, neporušené. Vypadala stejně, jako když ji pohřbívali. Skoro polovinu rakve vyplňovaly její dlouhé rudé vlasy a zdály se být o něco delší. Básníkova sbírka poém však byla zcela prožrána červy. Událost vzbudila zájem o highgateský hřbitov, Londýn měl senzaci. Vynořily se různé teorie, ale nakonec převládl názor, že na hřbitově působí tajemné síly. Padla zmínka o tom, že Elizabeth byla závislá na opiu. Co když se tato droga, kterou bylo celé tělo nasáklé, podílela na jeho zachování?

Upír z Highgate
V sedmdesátých letech 20. století se v londýnském tisku objevily zprávy, že se na hřbitově v Highgate nachází upír. Navíc se tam prý objevují podivné postavy, návštěvníci slyší kroky, ale nikoho nevidí. Nachází se tu prý i mrtvá zvířata s prokousnutými hrdly. Ale převažovaly zprávy o vysoké tmavé postavě s rudě zářícíma očima. Lidé ji brzy začali nazývat „upírem z Highgate“ a vypukl hon na upíra. Objevili se odborníci i rádobyodborníci na paranormální jevy, nechala se do toho vtáhnout i britská organizace British Psychic and Occult Society. Její hlavní představitel David Farrant v roce 1970 strávil na hřbitově celou noc a tvrdil, že tam zahlédl podivnou bytost: „Jde o vyšší postavu šedé barvy, která vykazovala řadu nadpřirozených vlastností. Jedná-li se o upíra, to nemohu potvrdit.”
Za několik dní dorazil Farrant na hřbitov v doprovodu média. Ale nebylo mu dopřáno cokoli podniknout, protože se objevila policie a zatkla ho. Proč? Chtěl prý lovit upíra, protože měl v jedné ruce kůl a v druhé krucifix. Obvinění bylo nakonec staženo. Farrant byl upírem doslova posedlý, sotva se situace uklidnila, založil organizaci s názvem The Highgate Vampire Society a pokračoval ve zkoumání podivných jevů na hřbitově Highgate.
Dalším mužem, který se o hřbitov zajímal, byl spisovatel, reverend a exorcista Sean Manchester. Považoval se za povolaného lovce upírů. Na webových stránkách záhadný svět. cz se píše: „Jeho zájem o Highgate prý odstartoval zážitek dvou šestnáctiletých studentek, které měly v roce 1967 spatřit na hřbitově postavy vystupující z hrobů. Jedna z dívek Elizabeth Woldyla (nar. 1951) si po události stěžovala na dlouhodobé noční můry a také na záhadnou postavu provázející ji až do jejího domu. Později dokonce přišla se zraněním připomínajícím kousnutí upíra.''
Manchester byl skálopevně přesvědčen, že upírem, o kterém je řeč, je vlašský šlechtic Vlad Tepeš, kterého proslavil Bram Stoker románem Drákula. Jeho ostatky prý sem byly přivezeny začátkem 18. století, tedy na místo hřbitova v Highgate. Manchester uspořádal oficiální hon na upíra. Policie se tomu snažila zabránit, její úsilí bylo ale marné. Manchesterově skupině se podařilo dostat do hřbitovní katakomby, ve které jeho lidé nalezli několik prázdných rakví. O něco později - 1. srpna 1970 - byly nalezeny nedaleko katakomby zbytky spáleného ženského těla bez hlavy. Pokud jsem dobře informován, navzdory všemu úsilí se dodnes nikomu nepodařilo ulovit upíra na hřbitově v Highgate.
V současnosti vás provede po hřbitově průvodkyně za obnos kolem dvou liber. Někteří návštěvníci tvrdili, že měli během prohlídky tísnivý pocit. Ale díky všem historkám, které o hřbitově kolují, může jít o autosugesci.
(kýr)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433696
DnesDnes690
VčeraVčera729
Tento týdenTento týden3814
Tento měsícTento měsíc3814

Partnerské weby

apartman banner