Čtenářka Iva L. z Mostecka se redakci svěřila: „Chtěla bych pro přátele na silvestrovský večírek připravit překvapení v podobě tzv. čínských koláčků štěstí. Nemáte náhodou recept?“
Věštba budoucnosti v jemném sušenkovém těstíčku - jakkoli se dle názvu lze domnívat - nepochází z Číny. Podle některých historiků pochází z Japonska, údajně z oblasti Kjóta, kde se v jedné svatyni ručně vyráběly.
Koláčky ukrývají papírky s variantami odpovědí na různé otázky, nastiňují budoucnost.
Kousky papíru jsou smotány a zapečeny v placičkách, ten kdo chce znát nějakou odpověď či svou budoucnost si jednoduše jednu placičku vybere, rozlomí a najde odpověď. Tvrdí se, že otázka je zodpovězena tajemnými silami, které člověka vedou, aby si vybral konkrétní koláček s odpovědí, která mu náleží.
Jak si koláčky připravit doma?
Základem je vyrobit osudové vzkazy. Na silvestrovskou oslavu se asi nejvíce hodí možné odpovědi na otázku: Co vás čeká a nemine v příštím roce? Odpovědi napište co nejmenším písmem (ale čitelně!) na úzké lístečky, které poskládáte jako harmoniku.
Postup přípravy těsta pak je následný. Rozpustíte v hrnci 40 g másla a odstavíte. Našleháte lehce tři bílky (nesmí vzniknout tuhý sníh!). Přimícháte špetku soli a 60 g moučkového cukru. Poté zapracujete 100 g hladké mouky a rozpuštěné máslo, krátce promícháte. Na plech si dáte pečící papír. Na ten dejte vždy vrchovatou lžičku těsta, které rozetřete tak, aby vzniklo kolečko. Připravte si vždy jen pár sušenek, protože se pak musejí tvarovat ještě horké, aby se nepolámaly. Vložíte do předehřáté trouby na 180 stupňů Celsia a pečete asi pět minut. Sundát z plechu, do středu sušenkového kolečka vložíte věštbu a přeložíte kolečko na polovinu. Okraje se musí pevně přitisknout a následně se krátce ohne (třeba přes okraj sklenice, hrníčku), aby byl koláček pěkně vytvarovaný. Hotové koláčky se nechají pár hodin odpočívat v míse a pak už je můžete nabídnout přátelům.
(šál)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2378687
DnesDnes545
VčeraVčera940
Tento týdenTento týden1485
Tento měsícTento měsíc6116

Partnerské weby

apartman banner