USO - Unidentified Submerged Objects - se objevují už několik desetiletí. V květnu 1958 celá flotila argentinských válečných lodí podporovaná postupně třiceti letadly pronásledovala záhadný objekt v zálivu Golfo Nuevo. Někteří svědkové ho později popsali jako německou ponorku typu XXI - ta ovšem skončila svou kariéru společně s nacistickou třetí říší roku 1945. Právě do Argentiny ale ještě po kapitulaci směřovaly německé U-booty naložené prominentními nacisty a jejich poklady.
Do teorie zapomenuté německé ponorky ale ledacos nezapadalo. Přestože byl objekt zřetelně viditelný i pouhým okem, nepodařilo se jej zachytit radarem ani sonarem. Nereagovaly na něj magnetometry, vodní mikrofony a další citlivé přístroje. A nakonec ani intenzívní ostřelování a bombardování nepřineslo žádné výsledky. Totéž se pak opakovalo ještě v říjnu téhož roku a v lednu roku 1959.
Během studené války sice bylo možné v moři vidět ledacos, co k vidění být nemělo, přesto zřejmě ne vždy šlo o utajované zbraně některé ze soupeřících stran. Tak například v roce 1963 zpozorovaly posádky lodí amerického námořnictva na manévrech u portorického pobřeží podivný objekt plovoucí po hladině rychlostí sto padesát uzlů (více než 270 km/hod.) Ten se vzápětí ponořil a byl sonary sledován až do hloubky 6 kilometrů. Existují plavidla, která by jedno nebo druhé snad i dokázala. Nejsou však taková (a nebo nebyla oficiálně přiznána jejich existence), která by dokázala obojí najednou.
V dubnu roku 1973 uviděla posádka jedné americké obchodní lodě neznámé ponorky v moři hned dvakrát. Nejdříve to byly dva vřetenovité předměty, které se rychle ztratily pod hladinou. O několik dní později viděli námořníci "bělošedý předmět tvaru doutníku". Vynořil se před přídí lodě. Byl dlouhý téměř půl kilometru a vzdaloval se rychlostí asi sto uzlů (tj. přibližně 180 km/hod), což je výkon, kterým se zatím nemůže pochlubit žádná známá ponorka. K setkání došlo v neblaze proslulém Bermudském trojúhelníku, nedaleko ostrova Bimini. Roku 1966 USA zkoušely nový systém dálkového podmořského spojení. Při tom se údajně náhodou podařilo zachytit silný kódovaný signál směřující z hloubky devíti kilometrů v Portorickém příkopu.
A tak by se dalo pokračovat ještě dlouho, protože podobných zpráv existují stovky. Režisér slavného filmu Titanic James Cameron se jimi již dříve nechal inspirovat k natočení zdařilého filmu Propast (The Abyss). Jisté je jen to, že moře stále ještě zůstává málo poznanou říší, kde lidská moc sahá jen nehluboko pod hladinu.
(vlab)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472059
DnesDnes83
VčeraVčera563
Tento týdenTento týden2474
Tento měsícTento měsíc3689

Partnerské weby

apartman banner