Meteorologické vlivy, které působí na lidské zdraví, jsou stálou součástí atmosféry, obklopující celou naši planetu. Jejich charakter bývá přitom velmi různý, a to jak v jednotlivých zeměpisných pásmech, tak i nad pevninami a moři. K hlavním

faktorům, které se stále podílejí na tvorbě různých meteorologických situací, patří především teplota, vlhkost vzduchu, jeho proudění a barometrický tlak. Kromě barometrického tlaku můžeme tyto faktory vnímat svými smysly, a proto také máme možnost se před jejich nepříznivými účinky chránit, nebo se jim nějakým způsobem přizpůsobit. V letních měsících vyvstává velmi aktuální rozumné opalování, kdy na povrch těla dopadá značné množství tepelných ultrafialových paprsků. Tady platí stará moudrost "všeho moc škodí" doslova dvojnásob. Pokud zůstaneme neopatrní a nerozumní, může docházet nejen k přehřátí organismu, které se projevuje úpalem nebo úžehem, ale zrovna tak ke kožním spáleninám a při dlouhodobém působení i k různým formám kožní rakoviny.

Zvláštní skupinu meteorologických faktorů, které mohou velmi nepříznivě ovlivnit zdraví nejen lidí, tvoří různé druhy elektromagnetického, ionizujícího a radiového záření, jež jsou stálou součástí přírody a životního prostředí. Jejich zdrojem jsou vesmírná tělesa naší galaktické soustavy, ale i mimo ni. Jejich dávky nejsou stálé, ale kolísají v čase i v nadmořské výšce, takže v horských, vysoko položených oblastech, jsou podstatně vyšší.

Stálým zdrojem elektromagnetických vln jsou rovněž bouře s blesky probíhající takřka neustále v celé atmosféře. Tyto vlny vznikají zvláště v čele studených front nebo frontálních i místních poruch, kdy zasahují svými účinky citlivé jedince s předstihem až několik desítek kilometrů. Jejich škodlivý vliv se projevuje u lidí se srdečními a nervovými chorobami. Proto tito lidé vnímají obdobně jako třeba revmatici jejich vliv mnohem dříve a dramatičtěji, než samotná bouřka se studenou frontou dorazí. Může se u nich dostavovat celková malátnost, nejrůznější poruchy srdeční činnosti, dýchací potíže, větší otoky končetin a zvláště u astmatiků různé nervové bolesti a podrážděnost.

(vel)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2373614
DnesDnes178
VčeraVčera865
Tento týdenTento týden2864
Tento měsícTento měsíc1043

Partnerské weby

apartman banner