Problémy se zrakem často přicházejí po dosažení čtyřicátého roku věku. Nejčastějšími poruchami jsou krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Běžná prohlídka u očního lékaře zahrnuje vyšetření vidění, měření vnitroočního tlaku i

očního pozadí. Lze tak včas odhalit nejen příčinu zhoršujícího se zraku, ale i jiné zdravotní problémy, které s očima zdánlivě nesouvisejí. Týká se to například cukrovky, poruchy štítné žlázy, cévního onemocnění a řady jiných.

Čím zrak udržovat v dobré kondici? Často za špatné vidění viníme počítač. Práce s ním způsobuje nadměrnou námahu očí, která se projevuje jejich pálením a slzením, bolestí hlavy, sníženou schopností soustředit se. Obecně platí, že očím je příjemný pohled na zelenou barvu. Při práci u počítače se doporučuje často mrkat. Mrkáním se oči udržují vlhké, snižuje riziko jejich suchosti. Každých dvacet minut je dobré změnit zaostření očí tak, že se podíváte kolem dokola po místnosti. Dopřejte si dostatek světla, avšak obrazovku počítače a zdroj světla umístěte tak, abyste vyloučili oslnění. Pro zdraví očí jsou rovněž důležité dobrá kvalita vzduchu, vyhýbání se zakouřeným prostorům. Také se vyplatí pravidelně se věnovat oční gymnastice. Každých dvacet minut odvraťte zrak od monitoru, zaměřte se na vzdálený předmět a procházejte po něm očima směrem nahoru a dolů. Ulevte očím tím, že je zkusíte zavřít, zakrýt dlaněmi, přičemž se očí nedotýkejte. Představujte si příjemné barvy a tímto způsobem můžete několikrát za den příjemně relaxovat.

(map)

RADA SPIRITU

Velmi škodlivé jsou pro oči sluneční paprsky. Ochranou před UV zářením je nošení kvalitních slunečních brýlí, klobouku nebo jiné pokrývky hlavy.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2373620
DnesDnes184
VčeraVčera865
Tento týdenTento týden2870
Tento měsícTento měsíc1049

Partnerské weby

apartman banner