Hypotenze sama o sobě není chorobou. Kdo ale nízkým tlakem trpí, zažívá velmi nepříjemné stavy, i když jiné než při vysokém tlaku. K nim patří například závratě. Jejich příčinou je nedostatečné prokrvení mozku. Dostavují se především

tehdy, když člověk náhle změní polohu z leže do stoje, nebo když delší dobu stojí a krev se tak nahromadí v nohou. Velmi časté jsou poruchy vidění, „tma před očima“, hypotonické bezvědomí. Jde o náhlé odkrvení mozku způsobené těmi samými okolnostmi jako při závratích. Docházet může také k hučení v uších, mžitkám před očima. Nízký krevní tlak je spojený i se sníženou schopností soustředit se na práci, s celkovým poklesem výkonnosti, stálou únavou. V důsledku poklesu krevního tlaku může dojít i k úrazům při vykonávání prací v domácnosti. Počasí je jedním z rozhodujících faktorů při potížích s krevním oběhem. Především při oteplení se může lidem s nízkým krevním tlakem přitížit, protože se cévy rozšiřují, a tím dochází k odkrvení mozku.

Kdo trpí nízkým krevním tlakem, měl by krevní oběh pravidelně posilovat. Ke všeobecným opatřením patří sprchování teplou a studenou vodou, přičemž by se mělo vždy končit studenou. Lehká masáž těla kartáčem podporuje prokrvení. Dobré je věnovat se pravidelně dechovým cvičením a sportovním aktivitám, otužování a pohybu na čerstvém vzduchu. Například svižnějším procházkám, turistice, jízdě na kole, plavání, tanci. Ke vzestupu krevního tlaku vede i dodržování pitného režimu. Denní přísun tekutin by měl dosáhnout alespoň dvou litrů. Je však třeba brát v úvahu, že černá káva a čaj tekutiny tělu odebírají, proto je nelze zahrnovat do celodenního příjmu.

(mp)

RADA SPIRITU

Pokud vykonáváte práci ve stoje nebo v sedě, dochází k nahromadění krve v dolních končetinách, a tím ke snížení krevního tlaku. Pohybem končetin rozproudíte opět krevní oběh.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2376830
DnesDnes557
VčeraVčera1027
Tento týdenTento týden6080
Tento měsícTento měsíc4259

Partnerské weby

apartman banner